Hamileler ve Anne Olacaklar Kafeinden Kaçınmalı

0
Fotoğraf: Zach Reiner/Unsplash

Hamile olan veya gebe kalmaya çalışan kadınlara kafeinden kaçınmalarının önerilmesi gerekiyor; çünkü bulgular, annenin kafein tüketmesinin hamilelikte olumsuz sonuçlarla bağlantılı olduğunu ve güvenli bir tüketim seviyesinin bulunmadığını öne sürüyor.

Kafein muhtemelen tarihte en yaygın şekilde tüketilmiş psikoaktif madde. Ayrıca hamile kadınlar da dahil pek çok insan, onu gündelik şekilde tüketiyor.

Hamile kadınlara, günde ufak miktarda kafein tüketmenin bebeğe zarar vermeyeceği söyleniyordu. İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi, Amerikan Kadın Doğum ve Jinekoloji Koleji, Amerikalılar için Beslenme Rehberi ve Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), bu seviyeyi 200 mg kafein olarak belirlemişti. Bu miktar, günde yaklaşık iki bardak orta kuvvette kahveye yakın.

Yeni yayımlanan çalışmada, hamilelikte kafeinle ilişkili sonuçlara yönelik mevcut kanıtlar inceleniyor ve hamile kadınlar için önerilen güvenli seviyeli tüketimin sağlam temele dayanıp dayanmadığını kararlaştırılıyor.

İzlanda’daki Reykjavik Üniversitesi’nde çalışan Profesör Jack James, veritabanı aramaları yoluyla kafein ve kafeinli meşrubatları hamileliğe yönelik sonuçlar ile bağdaştıran; İngilizce dilinde yazılan ve hakem denetiminden geçen 1.261 makale belirlemiş.

Bu makaleler, son yirmi yılda yayımlanan 48 orijinal gözlemsel çalışmaya ve meta analize indirgenmiş. Tüm bu araştırmalarda, hamilelik açısından altı büyük olumsuz sonuçtan bir veya daha fazlası bildiriliyor: Bu sonuçlar ise düşük, ölü doğum, düşük doğum ağırlığı ve/veya gebelik yaşına göre küçük olması, erken doğum, akut çocukluk çağı lösemisi ve çocuklukta fazla kilo ile obezite şeklinde.

James, hamilelikte kafein tüketimine yönelik mevcut tavsiyelerin köklü bir şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Bilimsel bulgulara göre, hamile olan veya olmayı düşünen kadınlara kafeinden kaçınmaları önerilmeli.

BMJ Evidence Based Medicine. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz