Harvard’lı Bilim İnsanına Göre Daha Fazla Ucuz ve ‘Berbat’ COVID-19 Testi Gerekiyor

0
ronstik/iStock

“Mükemmel, yeterince iyi olanın düşmanıdır” özdeyişi, bazı araştırmacılara göre ABD’nin yetersiz koronavirüs testlerinde trajik biçimde vuku buldu. Bu araştırmacılar, her biri yaklaşık bir dolar tutan ve pek doğru sonuç vermeyebilen fakat herkesin haftada bir kaç kez yapabileceği hızlı testlerin kullanılmasını istiyor.

Harvard Üniversitesi’nde yardımcı salgın hastalık profesörü olan Michael Mina, “berbat” şeklinde adlandırdığı testlerin kullanılması için haftalardır çağrı yapıyor.

PCR testleri olarak bilinen mevcut yüksek isabetli moleküler testlerden uzaklaşılmasını istiyor. İnsanlar, ülkenin birçok kısmında halen zor bulunan bu testlerin yapılması için genelde saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Ayrıca, sonuçlar için de günlerce (veya bir haftaya kadar) beklemek mecburiyetindeler.

Mina, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) hızlı testlerin satışına yetki vermesini istiyor. Bir kağıt şeridi kullanılarak evde gerçekleştirilebilen bu testler, hamilelik testine benzer şekilde 15 dakikada renk değiştirerek sonuç veriyor.

Bu testlerin ayrıca düşük bir hassasiyeti bulunuyor. Yani pozitif sonuçların birçoğunu ıskalıyorlar ve bunun sonucunda birçok “hatalı pozitif” veriyorlar.

Fakat Mina ve diğer uzmanlara göre böyle bir strateji, halk sağlığı açısından daha verimli olabilir. Çünkü bütün nüfus genelinde teşhis edilen vaka sayısı, mevcut sisteme kıyasla daha yüksek olur.

Hızlı testler, (tam da başlangıç evresinde daha bulaştırıcı oldukları zaman) büyük miktarda virüs yayan insanların tespit edilmesinde faydalı olabiliyor. PCR testleri ise çok hassas ve (insanların artık bulaştırıcı olmadığı zaman) ufak yoğunluktaki virüsleri bile tespit edebiliyor.

Fransa Haber Ajansı/Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz