Hastalıklar Azalıyor, Doktorlar Nedenini Bilmiyor

0

Yaşlanmak kaçınılmaz olabilir ama yaşlanmayla birlikte gelişen hastalıkların çoğu yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başladı. Bu hastalıklara sahip olan insanların sayısı gelişmiş ükelerde giderek azalıyor ve The New York Times’tan Gina Kolata’nın yazısında belirttiği üzere, bu azalmanın nedeni tedavi ve teşhisteki gelişmelerle tam anlamıyla açıklanamıyor.

Örneğin, geçtiğimiz günlerde New England Journal of Medicine dergisinde çıkan bir fizyoloji makalesine göre, kolon kanserinden ölen insanların sayısı, 1980’lerdeki sayının neredeyse yarısına düşmüş durumda. Bunun yanı sıra, kalp hastalıkları, demans (bunama), kalça kırığı oranları da aynı şekilde düşüş göstermiş. Artık insanlar daha uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyor.

Kaliforniya Pasifik Tıp Merkezi ve Araştırma Enstitüsü ile Kaliforniya Üniversitesi’nden Steven R. Cummings’in Kolata’ya yaptığı açıklamalara göre bu durum hücrelerin içerisinde gerçekleşen yaşlanma süreçlerindeki değişimden kaynaklanıyor olabilir.

Şu anda bu açıklama sadece spekülasyon ve bu gizem ile ilgili olası birçok açıklama yapılabilir. Örneğin, insanların tansiyon ve kolesterol değerlerini normal seviyede tutmada daha başarılı olmaları; Alzheimer hastalığı ve onunla benzer bazı risklere yol açan kalp hastalıkları sayısının azalmasında önemli bir etken olabilir.

Kısaca bu durum insanlar için oldukça rahatlatıcı olsa da, nedenleri henüz açıklığa kavuşturulabilmiş değil.


Sertaç Üstün

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz