Hava Kirliliği ve Egzersiz: Ne Zaman, Ne Kadar Yapılmalı?

0
156
Fotoğraf: Daniel Reche/Pexels

Yaklaşık 1,5 milyon kişi üzerinde yapılan ve bugün European Heart Journal bülteninde yayımlanan ulusal çaplı (Kore) bir çalışmaya göre fiziksel faaliyet, genç insanlarda kalp damar hastalıklarını önlemek bakımından önem taşıyor; fakat hava kirliliği seviyelerinin yüksek olduğu günlerde yoğun egzersiz yapmamak kaydıyla…

Dış mekanlarda gerçekleştirilen fiziksel faaliyetin faydaları ile hava kirliliğinin potansiyel yönden zararlı etkileri arasındaki meydana gelen değiş tokuşlar, şimdiye kadar pek bilinmiyordu. Mevcut çalışmanın yazarları tarafından yapılan önceki araştırmalarda bu durum, belli bir zamanda orta yaşlı kişiler üzerinde incelenmiş. Fakat yeni çalışmada, yaşları 20-39 arasında değişen kişiler birkaç yıllık bir zaman dönemi boyunca ilk defa incelenmiş. Buna ek olarak araştırmacılar, insanların fiziksel faaliyetlerini zamanla artırıp azalttığında neler olduğuna da görmek istemişler.

Çalışmanın birinci yazarı Dr. Seong Rae Kim şöyle söylüyor: “Yaşları 20-39 arasında değişen genç yetişkinlerde; hava kirliliğine düşük seviyelerde maruz kalınan grupta, iki tarama dönemi arasında fiziksel faaliyet azaldıkça inme ve kalp krizi gibi kalp damar hastalıkları tehlikesinin arttığını bulduk.

“Fakat hava kirliliğine yüksek seviyelerde maruz kalınan grupta fiziksel faaliyet miktarının 1000 MET-dakika/hafta* (MET: Metabolik eşdeğer iş) seviyesinin üstüne çıkarılması, kalp damar sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilir. Ayrıca bu seviye, uluslararası çapta önerilen fiziksel faaliyet seviyesinden daha yüksek. Bu önemli sonuçlar, fazladan fiziksel faaliyetin; 40 yaş üzeri orta yaşlı insanlardan farklı olarak, yüksek yoğunlukta hava kirliliğine maruz kalan genç yetişkinlerde kalp damar sağlığına her zaman faydalı olmayabileceğini akla getiriyor.”

* 1000 MET dakika/hafta: Haftada yaklaşık 5 defa ve günde 30 dakikadan fazla olmak üzere koşmak, bisiklet sürmek, doğa yürüyüşü yapmak vs. / haftada yaklaşık 5 defa ve günde 60 dakikadan fazla olmak üzere tempolu yürüyüş yapmak, çiftli tenis oynamak, yavaş bisiklet sürmek vs.

Avrupa Kardiyoloji Derneği. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here