Hawaii’deki Kilavea Yanardağından Şimdi Değerli Taşlar Yağıyor

0

Çok güzel!

Eğer Hawaii’deki Kilavea yanardağı, meydana getirdiği kaos ve yıkım için özür dileyecek olsaydı, bu özür olivin adı verilen güzel, yeşil bir mineral şeklinde olurdu.

Geçtiğimiz aylarda yıkıcı lav akımlarından ve insanın kemiklerini kıracak büyüklükteki kaya parçalarından bahsetmiştik. Şimdiyse değerli taş yağıyor; nadir yaşanan bu olayı gören jeologlar büyüleniyor ve geri kalanımız da sadece şaşkına dönüyor.

Zengin olma hayalleriyle birlikte soluğu Hawaii’de almadan önce, bu şaşırtıcı olayın ardında yer alan bilimi biraz bilseniz iyi olur.

Olivin, inanılmaz derecede yaygın bir mineraldir; kimyasal olarak konuşursak, kendisi magnezyum demir silikatıdır. Volkanik açıdan sıcak noktalarda ortaya çıkan bu mineral, bazalt gibi koyu renkli volkanik kayalara, yosuna benzeyen yeşil tonlar ekler.

Onu ayrık öbekler halinde bulursanız, kuyumcular bunların peridot adı verilen bir mücevher olduğunu söyleyeceklerdir ancak bu durum şaşırtıcı derecede nadirdir; çünkü bunun sebebi kısmen, renginin epey hızlı bir şekilde solarak, küçük kum tanelerine benzeme eğilimi göstermesidir.

Şu an Hawaii’de oturan insanların böyle bir sorunu yok. Kayaların arasında ve son zamanlarda yaşanan püskürmelerin oluşturduğu küllerde ve a’a lav akımlarında, uygun boyutlu kristaller bulundu.

https://twitter.com/ErinJordan_WX/status/1006147665275453440

Arkadaşlarım Hawaii’de yaşıyor, en son gerçekleşen lav akımlarının vurduğu bölgenin tam yanındalar. Yakınlarda yaşanan bir yıkımın ve bilinmeyen bir şeyin verdiği stresin orta yerinde uyanmışlar ve bunu görmüşler; yerlerde küçük olivin parçaları varmış. Kelimenin tam anlamıyla mücevher yağıyor. Doğa gerçekten inanılmaz.

 

Bir a’a akışından fırlayan bazı olivinler. Kilavea’nın küçük değerli taşları.

 

Görünüşe göre son zamanlardaki patlamaların şiddetiyle magma havaya püskürmüş ve magnezyum demir silikatlarının yüksek kristalleşme sıcaklıkları, yere düşmeden önce onların hızlı bir şekilde olivin taşlarına dönüşmesini sağlamış.

Eriyen sıcak kayalar yükseliyor ve aşağı düşerken bir perido yağmuru haline dönüşüyorlar.

Bu sevimli yeşil çakılları kova kova toplamak, muhtemelen bankadaki paranızı çok fazla artırmayacaktır. Çünkü bu tam olarak pahalı bir mücevher değil.

Ancak kesinlikle güzeller. En azından, Hawaii’nin bu tüyler ürpertici yanardağının son patlamasından güzel bir şey çıktı.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz