Hayvanat Bahçesindeki Doğal Ortamından Kaçan Jaguar, Diğer Bölümlere Geçerek Hayvanları Öldürdü

1

Çarpıcı.

ABD’nin New Orleans eyaletinde bulunan Audubon Hayvanat Bahçesindeki bir jaguar, kendi bölümünden sıvışarak dışarı çıktı ve gecenin bir vaktinde bölgesel bir katliam yaptı. Jaguar, hayvanat bahçesi yetkilileri onu sakinleştirene kadar, kendi doğal yaşam alanlarına kısılmış halde duran dört alpakaya, bir koşucu devekuşuna ve bir tilkiye saldırdı.

Yetkililerin bir basın bülteninde söylediğine göre, büyük kedinin kaybolduğu, ilk olarak 07:20’de, hayvanat bahçesi açılmadan önce bildirilmişti. Saat 08:15 itibariyle yeri saptandı, veterinerler tarafından sakinleştirildi ve kendi bölümüne geri götürüldü.

Hayvan hiçbir insanı yaralamadı ancak kaçış koşulları, olabilecekler konusunda endişe verici düşüncelere sebep oldu: “Jaguar ormanının” içerisinde, çocukların oyun bölgesi de yer alıyordu.

Bahçe yetkilileri, Cumartesi günü yapılan bir haber toplantısında tesisin halk için güvenli olduğunu söylediler ancak uç yırtıcının kaçmayı nasıl başardığını ve hayvanat bahçesindeki alpakaları nasıl öldürüp yaraladığını söylemediler.

Öldürülen hayvanlara ek olarak, yaralanan diğer üç hayvan koruma altına alındı.

Hayvanat bahçesi müdürü ve yöneticisi Kyle Burks, Valerio isimli 3 yaşındaki jaguarın görünüşe göre peşinden gittiği hayvanları yemediğini, bunun yerine bölgesini göstermeyi amaçladığını söyledi. Jaguarın üzerlerine atıldığı hayvanlar, içinde bulundukları çevrili alandan dışarı çıkamamışlar.

Hayvanat bahçesi, yetkililer kedinin nasıl kaçtığını keşfetmeye çalıştığı için Cumartesi günü kapalı kaldı. Travma geçiren çalışanlar için de yas danışmanları getirildi. Hayvanat bahçesinin ertesi gün 10:00’da açılması planlandı.

Fakat yaşanan olay, avlamak ve öldürmek üzere evrimleşmiş olan ve emniyet tedbirleri işlemez hale geldiği zaman hemen hayvan (veya insan) avlarının üzerine atılan uç yırtıcıları kafese koymanın tehlikeleri hakkında soru işaretleri oluşturuyor.

2017 yılının İlkbaharında İngiltere’deki Hamerton Park Hayvanat Bahçesi’nde çalışan bir hayvanat bahçesi görevlisi, büyük kedilerin en az bir tanesiyle kaplan bölümünde kısılı kaldıktan sonra hırpalanmıştı.

Dehşete kapılmış görgü tanıkları, görevlinin bölümün kenarına doğru hızla koştuğunu gördüklerini, kaplanın dikkatini dağıtmak için et parçaları fırlattığını ancak başarılı olamadığını söylemişlerdi.

38 yaşındaki hayvanat bahçesi görevlisi Stacey Konwiser, 2016 yılında Palm Beach Hayvanat Bahçesinde “gece evi” hazırlarken bir kaplan tarafından öldürülmüştü. Ev, hayvanların temizlenip beslendiği ve geceleyin kaldığı bir yerdi.

Yine aynı yıl, Beijing Safari Dünyası’nda, bir kadın arabasından çıktıktan sonra bir kaplan tarafından çekilerek taşınmış ve kadın yaralanmış, annesi ise ölmüştü.

Uzmanların söylediğine göre böyle aksaklıklar, sadece baştan savma bakım uygulamalarının olduğu kalitesiz hayvanat bahçelerinde yaşanmıyor.

Dünya Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği başkanı Doug Cress şöyle söylüyor: “Bu kazalar, dünya çapında hani bir nevi tekrarlı bir şekilde yaşanıyor”

“Bunun sebebi ise, genetik özlerinde, bizim istediğimizden farklı şekilde oluşmuş hayvanlarla uğraşıyor olmanız. Bunlar vahşi olmak üzere tasarlanmış hayvanlar.”

Audubon Hayvanat Bahçesi müdürü ve hayvanlardan sorumlu idareci olan Joel Hamilton, Valerio konusunda özellikle saldırganlık içeren bir şey olup olmadığı sorulduğunda aynı düşünceyi tekrarladı.

“Kendisi genç bir erkek jaguar. Jaguarların yaptığı şeyi yapıyor. Sergilediği davranış, kesinlikle o tür bir hayvanın alışılagelmiş şekilde sergilediği davranışların dışında değil.”

Jaguarlar, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği‘ne (IUCN) göre 85’ten fazla türü avlayan, fırsatçı avcılar.

Doğal yaşam alanları, IUCN’ye göre “yakın tehdit altında” olarak düşünülen Merkez ve Güney Amerika ormanlarından, ABD Balık ve Doğal Yaşam Hizmeti’nce nesli tehlike altında olarak tanımlanan Arizona ve New Mexico’nun güney bölgelerine kadar uzanıyor.

Aslanlar ve kaplanların, büyük kedilerin içinde jaguarlardan büyük olan tek canlılar olması, bu kedigilleri Amerika’nın en büyüğü yapıyor.

1916’da kurulan bir kuş doğal yaşam alanından meydana gelen Audubon Hayvanat Bahçesi, hayvanat bahçesini ve diğer mülkleri yöneten Audubon Doğa Kurumu‘na göre “23 hektarlık alan ile ülkenin en iyi hayvanat bahçeleri arasında” yer alıyor. Audubon Parkı ile Mississippi Nehri arasında, Yukarı New Orleans’da bulunuyor.

Bahçenin müdürü ve yöneticisi Ron Forman, Cumartesi meydana gelen saldırı dizisinin, bahçenin tarihindeki en kötü olay olduğunu ancak Audubon Hayvanat Bahçesi’nin hâlâ güvenli olduğunu söylüyor.

“Bu Hayvanat Bahçesi, 100 yıldır burada” diyor Forman. “Bu zaman içerisinde, hayvanat bahçesine 100 milyondan fazla ziyaretçi geldi. Daha önce başımıza hiç böyle bir olay gelmedi. Bu yüzden bence, hayvanat bahçesine gelmenin güvenliği konusunda istatistiksel olarak endişelenecek bir şey yok.”

 

 

 

 

The Washington Post

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz