Her Açıda Güneş Işığı Yakalayabilen Yeni Bir Kaplama Üretildi‏

0

6284322804_68e9158e32_o

Günümüzdeki güneş levhası (paneli) sisteminin sahip olduğu kısıtlamalardan biri de, levhaların Güneş ışınlarından en iyi şekilde faydalanması için belirli bir doğrultuya yönelmek zorunda olmalarıdır, yoksa emebilecekleri enerji miktarı önemli oranda düşer. Yeni icat edilen bir malzeme ile gelecekte güneş levhalarının baktığı yön, bir endişe kaynağı olmaktan çıkabilir.

Malzeme, Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST) ve Tayvan Ulusal Merkez Üniversite’deki elektrik mühendisleri tarafından üretildi. Ürettikleri cam kaplama, güneş ışığını sadece birçok açıdan daha verimli şekilde çekmiyor, aynı zamanda kendini temiz tutabiliyor da: işlemden yeni geçirilen levhalar, dış mekanda altı haftadan sonra verimliliklerinin yüzde 98.8’ini korudu.

Uzmanlar birkaç yıl boyunca, güneş levhalarının güneye mi yoksa kuzeye mi baktığı zaman daha verimli oldukları hakkında tartışmışlardı ve çoğu kişi, bunun aslında dünyanın neresinde yaşadığınıza bağlı olduğuna karar vermişti. Eğer yeni kaplama kitle halinde üretibilirse, hem levhalar daha verimli hale gelecek, hem de güneş ışığını yakalamaları için her türlü şekilde yerleştirilebilecekler.

Araştırmacılar cam kaplamayı üretmek için ultra ince nano çubuklar ile daha büyük petek şeklindeki nano duvarları mevcut malzemeye bütünleştirdiler: nano çubukların dalgaboyu altı ışıkları yakalama yeteneği ile nano duvarların savurma yeteneğinin birleşmesiyle 5.2 ile 27.7 arasında bir verimlilik artışı elde edildi. Işığın açısına bağlı olarak uzun vadede yüzde 46’lık bir verimlilik artışı elde etmek mümkün.

Güneş gökyüzünde hareket etse bile, iyileştirilmiş güneş levhaları çok daha fazla enerji yakalayabilecek ve bu durum dünyanın farklı bölgelerindeki güneş gücü ekonomilerine çözüm üretme konusunda büyük bir farklılık yaratıyor.

Güneş enerjisini daha rekabetçi ve tırmanabilir yapmak, arkasında bulunan ivmeyi sürdürmenin önemli parçası durumunda. Aslında geçenlerde KAUST’ta düzenlenen Güneş Işığının Geleceği 2015 Sempozyumu’ndaki mesaj da buydu.

Suudi Aramco’nun Baş Teknoloji Müdürü Ahmed Al Khowaiter, Sempozyum’da şöyle konuştu: “Birçok kazanım elde ettik fakat gitmemiz gereken uzun bir yol da var. Endüstriyi mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde büyütmemiz ve son beş yılda büyüme sürekliliğini sağlarken elde ettiğimiz ivmeyi korumamız lazım.” KAUST araştırmacılarının yardımıyla üretilmiş yeni cam kaplama, bu konuda büyük bir rol oynayabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz