Her amaca uygun bir dizüstü

0

Farklı amaçlar için farklı dizüstü PC’ler mevcut. Oyuncular, öğrenciler, ofis çalışanları, ses-müzik işleme yapan profesyoneller ya da 3B tasarım yapan kullanıcıların tercih ettiği dizüstü PC’ler, elbette önemli ölçüde farklılık gösteriyor. Öte yandan bu modellerin özelleşmiş olmaları, uzmanlaştıkları alanların dışındaki amaçlar için kullanılmalarını da zorlaştırıyor. En basit örnekle 3B performansının yüksekliği için tercih edilen dizüstü PC’ler genellikle pek taşınabilir olmuyor. Sözün kısası pek çok farklı alanda makul performans gösteren ve bunu taşınabilirlikten fedakârlık yapmadan size sunabilen çok fazla model yok. Huawei MateBook D 14 (2023 model) ise tam olarak böyle bir dizüstü PC.

Temel donanım özellikleri

Huawei D 14’ün kalbinde, Intel 12. nesil Intel Core i5-1240P işlemcisi bulunuyor. 4 adet performans, 8 adet de verimlilik olmak üzere toplamda 12 adet çekirdeğe sahip olan bu işlemci, 16 iş parçacığıyla başa çıkabiliyor. Grafik birimi olarak Iris Xe’yi kullanan işlemci, genel olarak makul ayarlarda olmak şartıyla güncel oyunları oynatabiliyor. Bu sınıftaki çoğu modelde 8 GB sistem belleği olsa da D 14’ün 16 GB LPDDR4X ile donatıldığını görüyoruz; ki bu, genel performansa olumlu olarak yansıyan bir özellik. Benzer şekilde depolama için kullanılan 512 GB NVMe PCIe SSD, çoğu kullanıcı için yeterli bir alan sağlıyor.

 

Ekran    

Göz konforu dikkate alınarak üretilen Huawei MateBook D 14’teki 14 inç’lik IPS FullView ekran, %90’lık bir ekran-gövde oranı ve TÜV Rheinland düşük mavi ışık sertifikasıyla geliyor. 1920×1200 piksellik ekran, “altın oran” olarak nitelenen 16:10 en-boy oranına sahip (16:9 ekrana göre %11,1 daha fazla alan). Özellikle uzun süre ekran başında oturan kullanıcılar, ekrandaki yansıma önleyiciyi kaplamayı sevecek. 300 nit parlaklık, 178 derecelik görüş açısı, %45 NTSC renk gamı ve 1200:1 kontrast oranı ise ekranın diğer özellikleri arasında.

Genel tasarım

Öncelikle şunu söyleyelim; kutusundan çıkarır çıkarmaz ürünün kalitesi kendini belli ediyor. Alüminyum alaşımlı gövde pürüzsüz fakat kaygan değil. Dolayısıyla gövde üzerinde parmak izi kalmıyor ve elinizde kayıp düşme gibi bir durum yok. 1,39 kg ağırlığında ve 15,9 mm kalınlığındaki MateBook D 14, dayanıklı yapısının yanı sıra, taşıma ergonomisi ile de cazip bir seçenek. Uzay grisi ve mistik gümüş renk seçenekleriyle sunulan MateBook D 14, 1,5 mm yüksekliğinde tuş hareketine sahip. Tam boyutlu klavye uzun süreli yazma işlemlerinde bile parmaklarınızı rahat ettirmek için parmak ucuna basma enerjisini eşit olarak dağıtıyor.

Diğer özellikler

Evinizde çalışırken, komşularınızın Wi-Fi sinyalini kendi sinyalinizden daha iyi aldığınız oluyor mu? Oldukça sık rastlanan bu durumu bertaraf etmek için Huawei mühendisleri D14’e Metaline adını verdikleri bir anten teknolojisi entegre etmişler. Böylece kablosuz ağ bağlantı yarıçapı etkili bir şekilde artırılmış (açık alanda 270 metreye kadar menzil). Yapay zekâ kullanan AI Sound özelliği sayesinde MateBook D 14, klavyede yazma, sayfa çevirme vb. tipik ortam seslerini doğru bir şekilde tanımlayarak çevrimiçi toplantı sırasında sesinizin netliğini artırmak için gürültüleri etkili bir şekilde azaltabiliyor. 1 MP’lik kamera ise her durumda kaliteli bir görüntü sağlarken sanal arka plan başta olmak üzere toplantılar ve görüntülü sohbetler için önemli yazılımsal özellikler sunuyor. Parmak izi okuyuculu güç düğmesi ekstra güvenlik sağlarken 2 adet USB (USB 2.0+3.2), 1 adet USB-C, HDMI ve ses çıkışı ise dizüstü PC’nin bağlanabilirlik özelliklerini oluşturuyor. Bu bağlanabilirlik özelliklerini eğer halihazırda Huawei marka bir telefon ya da tablete sahipseniz çok daha verimli kullanabiliyorsunuz. Huawei’nin Super Device adını verdiği bu özellikle bağlı cihazlar arasında kopyalama yapmak çok kolay. Bu özelliği ofis kullanıcılarının çok sevdiğini belirtelim. Pil konusunda da başarılı bir profil çizen Huawei MateBook D 14, tek bir şarjla 13 saate kadar pil ömrü sunabilen 56 Wh (nominal kapasite) pile sahiptir; bu, iş günü boyunca devam etmenize, video izlemenize, düzenleme yazılımı kullanmanıza ve birden fazla uygulama yüklemenize yeterli bir kapasiteyi işaret ediyor.

 

Sonuç

Gerek tasarımı ve kullanılan malzemenin kalitesi gerekse donanım özellikleri ve ergonomisi açısından beğenimizi kazanan Huawei MateBook D 14, farklı amaçlara uygun ve taşınabilirliği yüksek bir dizüstü PC olarak öne çıkıyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz