Hipotermi, Soğukta Egzersiz Yapılırken Fark Edilmeyebilir

1
Fotoğraf: Isaac Wendland/Unsplash

Takeşi Nişiyasu’nun öncülüğünde Tsukuba Üniversitesi’nde ve Tomomi Fujimoto’nun önderliğinde Niigata Sağlık ve Refah Üniversitesi’nde çalışan araştırma takımlarının bu ay Physiology & Behavior bülteninde yayımlanan çalışmaları, insanların egzersiz yaparken iç vücut sıcaklarında meydana gelen (soğuğun sebep olduğu) azalmaları, dinlendikleri zamanki kadar iyi algılayamadıklarını gösteriyor. Araştırma, soğuk iklimlerdeki doğa yürüyüşü ve kayak gibi eğlence faaliyetleri açısından çeşitli sonuçlar doğurabilir.

Vücut sıcaklığı çeşitli şekillerde sürdürülüyor. Vücudunuz her ne kadar enerjiyi, sıvı salgılanışını ve kan akışını refleks olarak ayarlayıp titreme, terleme ve damarların genişlemesi ya da büzüşmesi yoluyla meydana gelen ısı kaybını kontrol altına almaya çalışsa da; kişinin bilinçli davranışları (çok soğuk veya sıcak olduğunda sığınak aramak veya rahatlamaya çalışmak), vücudun iç sıcaklığının vücut sistemlerinin gerektirdiği dar aralıkta tutmada önemli bir rol oynuyor. “Hem davranışlar ile hem de otonom şekilde gerçekleşen ısı düzenlemesi, vücutta merkezi ve çevresel şekilde konumlanmış algılayıcılardan gelen girdilere bağlı” diye belirtiyor Profesör Nişiyasu.

Egzersiz sırasında kasların ürettiği ısı, terleme gibi ısı düzenleyici tepkilerin yardımıyla kısmen civara dağıtılıyor. Buna ek olarak cilt sıcaklığı hissi, egzersiz sırasında beyinde opioid salgılayarak acıyı körelten dahili bir işleyiş sebebiyle de azalıyor olabilir ki bu durum da yarışçıların hissettiği coşku hali şeklinde biliniyor.

Normalde bu değişimler, iç vücut sıcaklığının algılanışını etkilemiyor. Fakat kasların egzersiz sırasında ürettiği ısı, soğuk ortama daha kolay geçiyor. Aslında araştırmacılar, yürüttükleri önceki bir çalışmada titremenin, egzersiz sırasında (dinlenme haline kıyasla) daha düşük bir iç vücut sıcaklığında başladığını göstermiş.

Tsukuba Üniversitesi. Ç: O.

1 Yorum

  1. Asiri soguk ve ruzgarli havaya kalan ciltler dinabilir.eger yine de bu kisullarda egzersiz yapmak icin cildi korumak gerek. Asiri soguk havayi solumak akcegirlere zaear vermez. Ancak astim ya da anjin durumunda egzersiz sikayrti artirir. Burununuz havayi akcegiyerkerw gitmexen once isitir nemlidirir. Hipotermiyi onlemek kalin teri emicu coraplar onemlidir. Ruzgarlik ise cok ruzgzrli bir havada asiri isi kaybina onlemdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz