‘Hızlı’ MRI, 3 Boyutlu Mamogramların Iskalayabildiği Meme Kanserlerini Tespit Ediyor

0

76 yaşındaki Beth Reisboard, yıllık mamogram taramasından gelen sonuçları gördüğünde rahatlamış çünkü sonuçlar negatif görünüyormuş. Fakat doktoru, ikinci bir tarama daha olmasını tavsiye etmiş. Reisboard yoğun bir meme dokusuna sahip olduğundan, mamografinin tespit edemeyebileceği bazı kanserler mevcut.

Duruma şaşıran Reisboard, doktordan randevu almış ve kısaltılmış bir MRI taraması yaptırmış. Ok iki saat sonra klinikten aranmış ve bir tümör bulunduğu söylenmiş.

“Mamogram kanseri tespit edene kadar, kanser ikinci veya üçüncü aşamaya gelebilirdi. Dr. Ann Steiner ikinci bir tarama tavsiye ederek hayatımı kurtardı” diyor Reisboard.

Reisboard, Pennslyvania Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2016-2019 yıllarında kısaltılmış manyetik rezonans görüntüleyiciye (diğer adıyla “hızlı MR” veya AB-MR) giren ve yoğun meme dokusuna sahip 400’den fazla asemptomatik (belirti göstermeyen) kadından biri. Üniversitenin Perelman Tıp Fakültesi’nde çalışan araştırmacılar, önceki 11 ayda hepsi de negatif 3 boyutlu mamogramdan negatif sonuç alan bu hastalar üzerinde geçmişe dönük bir çalışma yapmışlar ve kısaltılmış MRI’da, taranan 1.000 kadın başına yaklaşık 27 kanser tespit edildiğini bulmuşlar. Karşılaştırma yapılırsa; 3 boyutlu mamografi, 1.000 kadında ortalama dört ila beş kanser tespit ediyor. Bulgular Journal of Clinical Oncology bülteninde yayımlandı.

Pennslyvania Üniversitesi Tıp Fakültesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz