Homeopatik Diş İlaçları Çocuğunuzun Sağlığını Tehdit Ediyor

0
teething
Bebek plastik diş kaşıma halkasını çiğniyor. Homeopatik tabletler ve jeller diş çıkartırken oluşan ağrının giderilmesi için kullanılıyor fakat FDA, bu tablet ve jellerin işe yaradıklarına dair hiçbir kanıt olmadığı için bu ilaçların kullanılmasının güvenli olmadığını söyledi.

 

Amerika Gıda ve İlaç İdaresinin yaptığı uyarıya göre, diş çıkarma esnasında oluşan ağrının giderilmesi için kullanılan homeopatik tabletler ve jeller çocuklar ve bebekler için tehlikeli olabilir. İdare 30 Eylül’de yayımladığı duyuruda bu ilaçların nöbetlere ve diğer yan etkilere sebep olup olmadığını araştırdıklarını söyledi.

FDA’nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi direktörü Janet Woodcock şunları diyor: “ Ailelere ve bakıcılara, çocuklara homeopatik tabletler ve jelleri vermemelerini ve daha güvenli alternatifler için sağlık hizmetleri uzmanlarına danışmalarını tavsiye ediyoruz.”.

Homeopati, kişilerde görülen rahatsızlıkların belirtilerine benzer belirtilere sebep olan doğal maddelerden, çok az bir dozda kullanılarak hazırlanan bir alternatif tıp ürünüdür. 2014 yılında Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından değerlendirilen 68 durumdan herhangi birinin tedavisinde homeopatinin etkili olduğunu gösteren herhangi bir kanıt bulunamadı.

Homeopatik ilaçlar, güvenlik ve etkinlik açısından bu zamana kadar FDA tarafından denetlenmedi. Ajans yaptığı açıklamada diş tabletleri ve jelleri için şunları belirtiyor: “Sağlığa faydalı olduğu doğrultusunda herhangi bir kanıt bulunamamıştır”. Bununla birlikte, ajans 2010 yılında Hyland’s diş tabletleri hakkında tam olarak belli olmayan bir miktarda belladon- diğer bir adıyla güzelavratçiceği, fazla doz alınması durumunda öldürücü olabilir- içerdiğine dair yaptığı güvenlik uyarısından beri bu tip ürünlere şüpheyle yaklaşıyorlar.

Hyland’s tabletleri, bebeklerin ilk dişlerini çıkartırken oluşan ağrının yarattığı uykusuzluğun ve huzursuzluğun giderilmesi için üretilmiş. Tabletleri üreten şirket, tabletlerin FDA’nın belirlediği standartlara uygun olduğunu ve bundan dolayı tabletlerinin güvenli olduğunu söylüyor. Bu süreç içerisinde, CVS eczacılık yönetiminin verdiği kararla, bütün homeopatik diş ilaçlarını- Hyland’s, Orajel ve birkaç CVS marka ürünler- raflarından kaldırdı.

FDA, homeopatik diş ilacı alan çocuklarda “nöbet, nefes darlığı, halsizlik, aşırı uyuma hali, güçsüzlük, ciltte kızarma, kabızlık, idrar yapmada zorluk veya çarpıntı” gibi semptomlar görülmesi dahilinde derhal tıbbi yardım almaları gerektiğini vurguladı. Ajans, 2010 alarmından bugüne kadar olan homeopatik diş ilaçlarıyla ilgili çıkan sorunların raporlarını inceliyor. Ebeveynler ve sağlık uzmanları, sorunlarını ajansın Medikal Gözetim Olumsuz Olay Rapor Bildirme programından iletebilirler.


Çeviren : Ayşenur Öner

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz