Hubble’ın Cygnus Döngüsü’ne Ait Yeni Fotoğrafı, Gerçek Olamayacak Kadar Güzel Görünüyor

0
2296
W. Blair/Leo Shatz/ESA/Hubble/NASA

Eğer bir Star Trek hayranıysanız, yukarıdaki görüntünün Star Trek: Yeni Nesil filmindeki “Nexus”u tasvir ettiğini düşünebilirsiniz. Filmde Nexus, normal uzay zamanın dışında var olan ve kurdele benzeri, boyut ötesi bir alemdi.

Fakat bu görüntü, aslında muhterem Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği ve Cygnus Döngüsü’ne ait olan gerçek bir fotoğraf.

Uzaydan gelen bu büyüleyici görüntü, bizim baktığımız noktaya göre kuzey Kuğu Cygnus takımyıldızında gerçekleşmiş bir süpernovadan arta kalan patlama dalgasının yalnızca ufak bir bölümü.

Esas süpernova patlaması, ölen bir yıldızı yaklaşık 2.600 ışık yılı uzağa fırlatmış.

ESA/Hubble & NASA, W. Blair

Bu yıldız, Güneş’imizden yaklaşık 20 kat daha ağırmış ve bu patlama da muhtemelen 10.000 ila 20.000 yıl önce meydana gelmiş. Bu kalıntı, o zamandan beri merkezinden 60 ışık yılı öteye kadar genişlemiş.

Bu şok dalgası, süpernova kalıntısının dış kenarını gösteriyor ve saniyede 350 kilometre kadar inanılmaz hızlarda genişlemeye devam ediyor. Çıkan madde ile şok dalgasıyla süpürülen düşük yoğunluklu yıldızlararası maddenin etkileşimi, bu görüntüde görüldüğü gibi peçe benzeri yapıyı oluşturuyor.

Eğer Star Trek’te Nexus’un içinde olsaydınız, mükemmel ve ideal bir dünyanın içerisinde yaşardınız. Bunun gibi inanılmaz bir görüntüye bakmak, insana böyle bir şeyin mümkün olabileceğini hayal ettiriyor.

Aşağıda Hubble’ın, Cygnus Döngüsü’ne ait süpernova kalıntısının 1991 yılında çektiği önceki fotoğrafı görülüyor. Onun altında ise ünlü Peçe Bulutsusu’nun görüntüsü var. İçinde ise daha büyük olan Cygnus süpernova kalıntısı bulunuyor.

NASA/Hubble
ESA/Hubble

Nancy Atkinson/Universe Today. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here