IBM’nin Watson’u Kanser Tedavi Planları Oluşturmada Gerçekten İyi

1

Klinik tedavi uzmanları, sistemin kanser belirleme listesine ekleme yapmaya devam ediyor.

Risk oyununu kazanan Watson, kanser tedavileri tasarlama konusunda giderek daha iyi hale geliyor. Bu hafta Amerika Klinik Onkoloji Topluluğu’nda (ASCO) sunulan yeni veriler, IBM’nin Onkoloji Watson’u’nun, genelde hekimlerin önerdiği şeylerle uyumlu olan kanser tedavileri önerdiğini gösteriyor. Şirket ayrıca, dünya çapında dokuz yeni tıp merkezi tarafından kullanılan ve hekimlere hastalarını teşhis ve tedavi etmelerinde yardımcı olmak için tasarlanan kanser bakım ürününü duyurdu.

Araştırmacılar ASCO’da sunulan bir miktar çalışmada, Onkoloji Watson’u’nun çeşitli kanserler için tedavi önerme konusunda epey iyi olduğunu gösterdi. Hindistan’da yapılan araştırmada, Watson’un tedavi önerileri, doktorların akciğer kanseri için verdiği öneriler ile yüzde 96, rektum kanseri için verdiği öneriler ile yüzde 93 ve kolon kanseri için verdiği önerilerle yüzde 81 oranında uyuşma gösterdi.

Ayrıca, Tayland merkezli bir çalışmada kalınbağırsak, akciğer, meme ve mide kanseri tedavileri konusunda karşılaştırılabilir uyuşma oranları bulunuyordu. Ek olarak Watson, meme ve akciğer kanser hastalarını klinik uygunluk için bir insandan yüzde 78 daha hızlı elemeyi başararak, eleme süresini 110 dakikadan sadece 24 dakikaya indirdi.

Onkoloji Watson’u, Memorial Sloan Kettering hastanesindeki hekimler tarafından eğitilen bir algısal bilişim sistemi. Bir hastanın tıbbi kayıtlarını alıp, kişilerin sağlıkları hakkında ilgili bilgileri çıkarabiliyor ve kişiselleştirilmiş bir tedavi planı sunabiliyor. Watson ayrıca hangi tedavilerin takip edilmesi gerektiğini önerebiliyor ve önerilerini desteklemek için ilgili çalışmaları sunabiliyor. Her şey hesaba katılınca, hekimlere her hastanın vakasını mevcut olan son araştırmaların yardımıyla yönlendirmelerinde yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış.

Watson’un sağlık alanındaki başarısı yeni değil fakat bu ek bulgular, onu doktorlar için çok daha faydalı hale getiriyor. Dahası, Watson şu an dünya çapında kullanılsa da, müşteri listesine içlerinde Avustralya, Meksika, Brezilya ve güneydoğu Asya’da tıbbi grupların bulunduğu dokuz yeni hastane ekliyor. Ancak, ekonomik ve işlevsel meseleler, Teksas Üniversitesi’nin MD Anderson Kanser Merkezi’nde planlanan bir başlatımı erteledi.

IBM’ye göre Watson’un değerlendirebildiği ve genişleyen kanserlerin listesine şimdi de prostat kanseri dahil olacak. IMB Watson Sağlık’ın onkoloji ve genomik yetkili asbaşkanı Andrew Norden, bir basın bülteninde şöyle söylüyor: “Bu çalışmalar, Watson teknolojilerinin onlardan beklediğimiz şeyi yaptığını gösteriyor: yani hekimlere kendi deneyimlerini artırmalarında ve bulguya dayalı tedavi ulaştırmada uzmanlaşmalarında yardımcı oluyor.”

 

 

 

 

Engadget

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz