İdrar Gerçekten de Steril mi?

4

İdrarın steril olduğu partilerde ve sosyal medyada sıkça paylaşılan bir uydurmadır, ve eğer ki susuz kalırsanız idrarınızı içebilirsiniz. Ama diğer uydurma bilgiler gibi bu da doğru değil. İdrar steril değil arkadaşlar.

Mikroplar her yerde, bedenimizde ve de çevremizde. Rahim ve plasentada bile varlar. Gebelik süresince fetüsü saran plasentada dahi çeşitli mikroplar bulunur. Bu da bizi gerçek dünyaya hazırlar.

Fakat şu bir gerçek ki çoğu doktor hâlâ idrarın steril olduğunu düşünmekte ( birileri idrar yolu enfeksiyonu olmadığı sürece). Bu tıpkı bakterilerin bedenimiz için olumsuz bir şey olduğunu söyledikleri zamandaki gibi yanıldıklarını gösteriyor. Sağlıklı bir idrar yolunda hiçbir bakterinin olmadığını kabul etmek bayağı saçma olurdu.

Yapılan araştırmalar rahimde bulunan bakterilerin idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olduklarını gösterdi.Bir yerde idrarın steril olduğu düşünülse bile idrarınız mikroplarla dolu.

Doğrusu son yapılan çalışmalar idrarda bakterilerin bulunduğunu gösterdi. Tabii sağlıklı bir idrardaki bakteri sayısı enfeksiyonlu idrardakinden daha azdı.

Özetleyecek olursak idrar steril DEĞİL! Ama bakteriler hiç de kötü şeyler değiller ve evet eğer ki idrar yolu enfeksiyonunuz yoksa idrarınızı içebilirsiniz.

Sağlığa iyi geldiğine inandıklarından idrarını içen birçok halk var. Diğerleri ise acil bir durum anında idrarı kullanabileceklerini düşünüyorlar. Fakat bu yine de iyi bir fikir değil çünkü ne kadar sağlıklı olursanız olun idrar, su kaybetmenize neden olacak tuzu içerir. Eğer idrarınızı içerseniz vücudunuzdaki tuz yoğunluğu giderek artacak ve böbreklerinize zarar vermiş olacaksınız.

Gerçekten de acil bir durumla karşı karşıyaysanız, idrarınızı bir ya da iki gün içmek sorun olmayacaktır. Uzun süre içmeniz durumunda böbreklerinize su kaybettirerek sorun yaşatacaksınız. Eğer çok terlemezseniz üç gün susuz kalmaya dayanabilirsiniz. Böylece çok susadığınızda işemeye başvurmayabilirsiniz.


Çeviren: Elçin Tekeli

4 YORUMLAR

      • Yok gargara ve burun duşu alarak. Neti pot aletleri ile bir burundan sıkıp diğer burundan çıkıyor :D Tabi bu kişisel bir seçim ben ölüyordum sinuzitten tıkanıklıktan doktorlar derman olamadı. İnternette,youtube de ”urine therapy” adı altında binlerce yıldır uygulanan şifa verici yaşam suyu diye geçer. Araştırıp önyargıları kırabilirsin. İdrar sterildir. Bilim adamları bunun üzerinde çalışma yapmaz çünkü getirisi yok anlatabiliyor muyum ? :D Ha tabi bizim ülke de adın deliye çıkabilir ama dünya da Urine Therapy uygulayıp çeşitli hastalıklardan kurtulan insanlar var.

        Ayrıca sağlıklı şeyler içip yersen idrarın kokmayacaktır. Normal içtiğin sudan daha steril olur. Çok çeşitli metodlar da uygulanıyor. Yabancı kaynaklardan araştırabilirsin.

  1. idrarın steril olmadığını bizzat mikrobiyoloji laboratuvarında test ederek görmüşlüğüm vardır, burnuma çektim sinüzitime iyi geldi gibi saçma sapan şeylere inanmayınız , idrarda bir keramet,bir sihir, bir bilinmeyen yoktur, idrarda vücudun artık ihtiyacı olmadığı artık maddeler vardır bu artık maddelerden biri de tuzdur, doktorlar sinüziti olan hastalara tuzlu su gargarasını önerirler, idrarla burun duşu aldım sinüzitime iyi geldi diyen bunu tuzlu suyla yapsaydı yine aynı sonucu alacaktı. Cahilliğinin bedelini idrar kokusunu çekerek ödemiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz