İkizlerdeki Dil Gelişiminde El Hareketleri ve Konuşma Birbirine Bağlı

0
192
Fotoğraf: Vidar Nordli-Mathisen/Unsplash

Georgia Eyalet Üniversitesi’nde çalışan psikoloji araştırmacıları Ebru Pınar, Sümeyra Öztürk, F. Nihan Ketrez ve Şeyda Özçalışkan’ın yürüttükleri bir çalışmada gösterdiklerine göre; işaret etme veya el sallama gibi el hareketleri, bir çocuğun ilk kelimeleriyle çok yakın ilişkiler sergiliyor ve ikizler, söz konusu hareketleri üretip kullanma bakımından tek çocukların gerisinde kalıyor.

Psikoloji Bölümü’nde yardımcı profesör olan baş araştırmacı Şeyda Özçalışkan, ikizlerin diğer çocuklar kadar fazla el hareketi yapmadığını ve diğer cisimleri öbür çocuklar kadar işaret etmediğini söylüyor. Özçalışkan, dil kullanımının ikizlerde geciktiğini ve dilin (el hareketlerinin değil) cinsiyet tarafından da etkilendiğini, kızların bu konuda erkeklerden daha iyi olduğunu söylüyor.

“Ortaya çıkan sonuçlar ilginç” diyor Özçalışkan. “İkizlerdeki gelişimin ilk dönemleri sırasında, el hareketleri ve konuşmanın çok yakın ilişki sergilediği görülüyor. Birisi geride kalırsa, diğeri de kalıyor.”

Araştırmada el hareketlerinde görülen bir gecikmenin, konuşmadaki gecikmeyi önceden haber verebileceği bulunmuş. Bunun yanısıra el hareketi çok yapılıyorsa, konuşmanın da yolda olduğu düşünülebilir. Ebeveynler, işaret ettikleri cisimlerin adlarını söyleyerek çocuklarının konuşmayı öğrenmesine hız kazandırabilirler.

Özçalışkan, ikizlerdeki el hareketinde yaşanan gecikmenin, ebeveynlerden daha düşük bilgi gelmesinden kaynaklanabileceğini; tek çocukların ebeveynlerinin, ikiz ebeveynlerine kıyasla daha fazla ve daha çeşitli el hareketi kullandığını söylüyor. Özçalışkan’a göre ikiz bakan ebeveynler, dikkatleri bölündüğü ve iş yükleri iki katına çıktığı için çocuklarıyla daha kısa konuşuyor ve daha az el hareketi yapıyor olabilir.

Georgia Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here