İklim Değişikliği, Sel Kaynaklı Milyarlarca Dolar Zarara Sebep Olmuş

0
Chris Gallagher/Unsplash

Stanford Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar yayımladıkları yeni bir raporda, şiddeti artan yağmurların son otuz yılda Birleşik Devletler’deki sel kaynaklı ekonomik masraflara üçte bir oranında katkı yaptığını ve bu miktarın, 1998-2017 arasında meydana geldiği tahmin edilen 199 milyar dolarlık zararın neredeyse 75 milyar dolarına denk olduğunu aktarıyor.

İki gün önce PNAS bülteninde yayımlanan araştırma, iklim değişiminin artan sel masraflarındaki rolü hakkında uzun süredir devam eden bir tartışmanın sonuca bağlanmasına yardımcı oluyor ve küresel ısınmanın genel ekonomik masraflarına yönelik yeni fikirler sağlıyor.

Çalışmanın baş yazarı ve Stanford Dünya, Enerji ve Çevre Bilimleri Fakültesi Dünya sistem bilimi bölümünde doktora öğrencisi olan Frances Davenport, şöyle aktarıyor: “Olağanüstü yağışların artış gösterdiği ve gelecekte de büyük ihtimalle artacağı biliniyor. Fakat bu durumun, ekonomik hasarlar üzerinde ne gibi etkiler oluşturduğu belli değildi. Bizim analizimiz, yağışta meydana gelen bu değişimlerin ne kadarının; sel masraflarında hem şimdi yaşanan, hem de gelecekte yaşanacak değişimlere karşılık geldiğinin belirlenmesine yarıyor.”

Küresel sigorta şirketi Munich Re, selin “ABD’deki bir numaralı doğal tehlike” olduğunu belirtiyor. Fakat sel her ne kadar en yaygın, genel ve masraflı doğal tehlikelerden biri olsa da; iklim değişiminin selin artan ekonomik masraflarına katkı yapıp yapmadığı (ve yaptıysa, ne kadar yaptığı) bir tartışma konusu olmuş ve ABD hükümeti ile Hükümetlerarası İklim Değişimi Paneli’nin yaptığı en yeni iklim değişimi değerlendirmelerine dahil edilmişti.

Danielle Torrent Tucker/Stanford Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz