İklim Değişimi, Bazılarını Çocuk Yapmaktan Vazgeçmeye İtiyor

0
59
Görsel: DarkmoonArt_de/Pixabay

Çocuk sahibi olup olmamaya karar verirken göz önünde bulundurulan pek çok etmen var: Ekonomik durumlar, destek sistemleri, kişisel değerler… Arizona Üniversitesi’nde çalışan bir araştırmacıya göre sayıları giderek artan insanlar, göz önünde bulundurulacaklar listesine iklim değişimini de ekliyor.

Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi Norton Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü’nde yardımcı profesör olan Sabrina Helm, iklim değişiminin insanların çocuk yapma kararını nasıl etkilediğini inceleyen yeni bir makalenin baş yazarı.

“Çocuk yapıp yapmama sorusu, pek çok insan için hayatlarında karşılaşacakları en büyük sorulardan biri” diyor Helm. “Eğer iklim değişimi sebebiyle geleceğin neye benzeyeceği sizi endişelendiriyorsa, bu durumun hayatınızdaki bu çok önemli karara bakışınızı da etkileyeceği aşikar.”

Helm ve çalışmanın ortak yazarları, insanların çocuk yapmak istememesine yol açan ve iklim değişimiyle ilgili olan belirli sebepleri daha iyi anlamak istemiş. Araştırmacılar ilk önce, iklim değişimi endişeleriyle çocuk yapmaktan vazgeçen insan sayısının artmasıyla ilgili haber makalelerine yapılan yorumları analiz ederek başlamışlar.

Ardından, iklim değişiminin üreme kararlarında önemli bir rol oynadığını söyleyen 18-35 yaş arası yetişkinleri aramışlar. 24 katılımcıyla endişeleri hakkında görüşme yapmışlar.

Dün Population and Environment bülteninde yayımlanan bulgular, hem internette yapılan yorumlarda, hem de görüşmelerde ortaya çıkan üç büyük konuyu tanımlıyor:

  • Aşırı tüketim: Helm, bu konunun görüşme yapılan kişilerin ifade ettiği en yaygın endişe olduğunu söylüyor. Neredeyse tüm katılımcılar, çocukların artan karbon ayak iziyle ve su, gıda gibi gelecekte daha kıt hale gelecek kaynakların aşırı kullanımıyla iklim değişimine nasıl katkıda bulunacağından endişe duyduklarını belirtmiş.
  • Aşırı nüfus: İnternette yorum yapan kişiler arasındaki genel endişe, aşırı nüfusmuş. Helm, bu endişenin görüşme yaptıkları kişiler tarafından da sık sık dile getirildiğini söylüyor. Bazı katılımcılar, kendilerinin yerini “çok fazla alacağı” için ikiden fazla çocuk yapmanın kendilerine sorunlu ve hatta bencil bir davranış gibi geldiğini söylemişler. Bazıları, evlat edinmeyi daha sorumlu bir davranış şeklinde gördüklerini belirtmiş. “Evlat edinmek, düşük karbonlu seçenek biçiminde görülüyor” diyor Helm.
  • Belirsiz bir gelecek: Görüşülen kişiler ve internet yorumcuları, iklim değişiminin kontrol altına alınmadan devam etmesi halinde geleceği kıyametvari gördüklerini de sık sık belirtmiş. Pek çok kişi, geleceği böylesine belirsiz olan bir dünyaya çocuk getirmeleri durumunda kendilerini suçlu hissedeceğini veya ahlaki bakımdan yanlış bir şey yapıyor olduğunu düşüneceğini söylemiş.

Alexis Blue/Arizona Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here