İklim Değişimi, Karaya Vuran Kasırgaların Daha Uzun ve Daha Kuvvetli Olmasına Yol Açıyor

0
NASA/Unsplash

İki gün önce Nature bülteninde yayımlanan bir çalışma, iklim değişikliği sebebiyle karaya vuran kasırgaların daha uzun sürede zayıfladığını aktarıyor.

Araştırmacılar, sıcaklığı daha yüksek olan okyanusların üzerinde gelişen kasırgaların daha fazla nem taşıdığını ve bu sebeple karaya vurduktan sonra daha uzun süre boyunca daha kuvvetli kaldıklarını gösteriyorlar. Buna göre dünya gelecekte ısınmaya devam ettikçe, kasırgaların iç kısımlara ulaşma ve daha yıkıcı olma ihtimalleri de artacak.

Okinawa Bilim ve Teknoloji Yüksek Lisans Üniversitesi’de Akışkanlar Mekaniği Birimi başkanı ve çalışmanın kıdemli yazarı Profesör Pinaki Çakraborti, “Söz konusu sonuçlar çok önemli; özellikle de küresel ısınmayla mücadele amacıyla yürürlüğe konan tedbirler göz önüne alınırken” diyor. “Kıyısal bölgelerin, kendilerini daha yoğun kasırgaları hazırlamaları gerektiğini biliyoruz. Fakat böylesi şiddetli rüzgarlar ya da ağır yağmurlar ile nasıl mücadele edeceğini bilmiyor olabilen veya yeterli altyapısı bulunmayabilen iç kısımdaki insan topluluklarının da hazırlanması gerekiyor.”

Pek çok çalışma, iklim değişiminin açık okyanuslar üzerindeki kasırgaları (dünyanın diğer bölgelerinde siklon veya tayfun şeklinde biliniyor) şiddetlendirebileceğini göstermiş. Fakat bu çalışma, ısınan bir iklim ile karaya vuran bu ufak boyutlu kasırga altkümesi arasında net bir bağlantı kurması bakımından bir ilk.

Dani Ellenby/Okinawa Bilim ve Teknoloji Yüksek Lisans Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz