İlk Defa Bir Kara Deliğin Görüntüsü Alındı

0
702

Bilim insanları, bir süre önce 10 Nisan’da (yani bugün) çok önemli bir duyuru yapacaklarını söylemişlerdi. Event Horizon (Olay Ufku) Teleskobu projesinde çalışan araştırmacılar, Avrupa Araştırma Konseyi ve Avrupa Heyeti’nin ortaklaşa düzenleyeceği basın toplantısında, ilk kara deliğin fotoğrafının sunulacağı tahmin ediliyordu.

Türkiye saati ile saat 16:00’da yapılan basın toplantısı şöyle gerçekleşti:

İlk olarak, Avrupa Araştırma Konseyi’nde çalışan Carlos Moedas konuştu ve şöyle söyledi: “Einstein, keşfettiği şeyi hayal edemezdi… Bir adamın 100 yıl önce hayalini kurduğu şeyin görüntüsünü çekmek için, 40 ülkedeki insanlara ihtiyacınız oluyor. Bugün bizim için büyük bir gün.”

Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde çalışan Luciano Rezzola: “Bir kara deliğin ne olduğunu çocuklar bile bilir ve aslında bu konudaki en iyi tanım, bir çocuktan geliyor: Kara delik, dolduramadığınız bir boşluktur. ‘Bunun bir kara delik olduğunu nereden biliyorsunuz?’ diye merak edebilirsiniz. Cevap ise; onun, kuramsal olarak tahmit ettiğimiz şeyle son derece iyi örtüşmesi.”

Rezzola, on binlerce kara delik tahmini yaptıklarını ve bunların bazılarının, Event Horizon (Olay Ufku) Teleskobu’nun yakaladığı görüntüye çok benzediğini söyledi.

Granada Üniversitesi’nde çalışan Eduardo Ros sahneye çıkarak, gözlemlerin nasıl elde edildiğini anlattı. Atmosferin engellemesinden kaçınmak için, atmosferin çok ince ve kuru olduğu yerlerdeki teleskopları kullanmışlar. Ardından, havaya çok dikkat etmeleri ve kısa süreliğine gözlem yapmak için hazırlanmaları gerekmiş.

Güney Kutbu’ndaki teleskobun sabit sürücülerinin, kış boyunca yerinde durması gerekiyormuş çünkü uçak, kolayca girip çıkarak bu verileri alamazmış!

Radboud Üniversitesi’nde çalışan Monika Moscibrojka, neler öğrendiğimizi açıkladı. Dört günlük gözlem süresi boyunca, halkanın kaybolmadığını ve boyutunun da değişmediğini gördüklerini söyledi. Bu durum, onun muhtemelen kalıcı bir nesne olduğu anlamına geliyormuş.

Halkadaki ışıkta meydana gelen değişim (ışık ön tarafta daha parlak), cismin döndüğü anlamına geliyormuş. Görüntü, henüz bu dönüşü ölçecek kadar açık değil fakat dönüşün saat yönünde olduğunu biliyormuşuz.

Bütün veriler halka açıldı. The Astrophysical Journal Letters bülteninde altı tane makale yayınlanacak. Bunları şu adreste bulabilirsiniz.

Görüntüdeki kara delik M87’nin merkezinde yer alıyor. Fakat takım, yakında Sgr A’yı da yakalacağından emin; bu yüzden “takipte kalın” diyor: “Bu hikayede bir kahramandan fazlası var. Bu, pek çok kahramanın hikayesi.” Yapılan duyuru bu kadardı. Şimdiye kadar çekilmiş olan ilk kara delik fotoğrafına bakıyoruz. Yakında bu konuda ayrı bir makale ve daha fazla detay gelecek.

Yapılan duyuru bu kadardı. Şimdiye kadar çekilmiş olan ilk kara delik fotoğrafına bakıyoruz. Yakında bu konuda ayrı bir makale ve daha fazla detay gelecek.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here