İnsan Faaliyetleri, Hastalık Yayan Sivrisineklere Katkıda Bulunuyor

0
1329
frank600/iStock

Hastalık yayan sivrisinekler, tarım ilacı kullanımı ve doğal yaşam alanlarının tahribatı gibi insan faaliyetlerinden etkilenen bölgeleri daha çok işgal ediyor olabilir.

Güney Afrika’daki bir milli parkta çalışma yapan araştırmacılar; parkın içerisinde, parkın dışındaki yoğun nüfuslu alanlara kıyasla çok daha az miktarda sivrisineğin ve sivrisinek türünün yaşadığını bulmuşlar. Sıtma ve Zika gibi hastalıkları yaydığı bilinen türler, insanların park dışında etki meydana getirdiği alanlarda daha yaygın görülmüş.

Çalışmanın ortak yazarı ve Oregon State Üniversitesi’nin Carlson Veteriner Tıp Fakültesi’nde hastalık ekoloğu ile yardımcı araştırma profesörü olan Brianna Beechler şöyle söylüyor: “İnsanlar, bir aslanın muvaffak olması için hangi ortama ihtiyaç duyduğunu çok önemsiyorlar; bilim insanları bunu geniş biçimde araştırdı. Fakat insanlar aynı şeyi sivrisineklerde yapmıyor. Onları bir tür grubu şeklinde anlamıyor ve ekolojilerinin türler arasında nasıl değiştiğini anlamıyoruz.”

Beechler, sivrisinekler ve keneler gibi parazitler yoluyla yayılan taşıyıcı kaynaklı hastalıklarda, hastalık hafifletme stratejilerinin bulunması için sivrisineklerin açık bir hedef olduğunu söylüyor. Fakat sivrisinekler, hastalığa sebep olan türleri özel olarak hedef alacak kadar iyi anlaşılmış değil.

“Tüm yapabildiğimiz şey, genel olarak sivrisinekleri azaltmak. Fakat doğal yaşam alanlarını değiştirerek belirli türleri azaltmak daha etkili olabilir” diyor.

Molly Rosbach/Oregon State Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here