İnsan Yapımı En Büyük Dalgaları Oluşturan Makineyle Tanışın

0

 

Büyük bir fırtına yaklaştığında, insanlar yaptıkları bütün hazırlıkların işe yarayacağını ümit etmek zorundadılar. Peki, ya dalgalardan korunmak için inşa edilen istinat duvarlarının, barajların ve bariyerlerin tam olarak ne kadar dayanıklı olduğunu bilmek mümkün olsaydı? İşte bu fikir, dün resmî olarak açılışı yapılan, Hollanda’nın yeni dalga üreten makinesinin yapılmasının ardındaki temel etken.

Delta Flume isimli bu dev makine, 300 metre uzunluğunda, 4,9 metre genişliğinde ve 9 metreden daha derin hacme sahip. Düzeneğin içindeki su, 10 metre uzunluğundaki bir duvar tarafından hareket ettirilmek kaydıyla dalgalara dönüştürülüyor ve yapının diğer ucundaki kıyı benzeri yapıya çarptırılıyor. Bu şekilde bilim adamları olası bir fırtınayı önleme yöntemlerinin, dalgakıranlar, toprak ve hatta ağaçlar gibi, ne kadar dayanıklı olabileceğini test etme şansı yakalamış oluyorlar.

Oluşan su duvarı başta hem korkutucu hem de güzel görünmekle birlikte, aynı zamanda sanki başka bir şeye dönüşecekmiş gibi de durmakta (Star Trek: DS9 ve Terminator 2’yi düşünebilirsiniz).

Referans

Benzerliği fark ettiniz değil mi? Hayır mı? Neyse, devam edelim…

Ve dalga sona eriyor:

Açılış dalgasını buradan izleyebilirsiniz:

Mekanizmanın çalışma mantığını ise buradan izleyebilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz