İnsanlar 1 Trilyon Farklı Kokuyu Algılayabilir

0
Fotoğraf: Dani Marroquin/Unsplash

Görsel ve işitsel sınırlarımız bilimsel anlamda yüksek bir doğrulukla kanıtlanmış olsa da, söz konusu kokular olduğunda aynı doğruluk seviyesinden bahsetmek olmak mümkün değil. İnsan burnunun ortalama 10.000 farklı kokuyu algılayabildiği söyleniyor. Fakat sekiz yıl önce yapılan bir araştırmada, bu rakamların gerçekleri yansıtmadığı gösteriliyor.

Rockefeller Üniversitesinde çalışan moleküler nörobiyoloji uzmanı Leslie Vosshall ve ekibi, algılayıp ayırt edebildiğimiz kokuların sayısının 1 trilyon civarında olduğunu söylüyor. #Bilim insanları, yaptıkları yürüttükleri deneyde 26 kişinin her birine her defasında üç şişe vermiş. Şişelerden ikisinin kokusu %100 aynıymış. Araştırmaya katılanlardan farklı olan kokuyu tespit etmeleri istenmiş. Fakat laboratuvar ortamında üretilen bu içeriklerin farklı olanı bile diğerleriyle %90 oranında benzeşiyor, geriye kalan %10’luk fark ise sadece ince nüanslar barındırıyormuş. Birbirlerinden ayrılması imkansız gibi görünen bu kokular, 128 çeşit molekül kullanılarak oluşturulmuş.

Testler her bir denek için yüzlerce kez tekrarlanmış. Elde edilen sonuçlar ise koku duyumuzun şaşırtıcı oranda tutarlı ve gelişmiş olduğunu gösteriyor. Deneklerin hemen hemen hepsi, laboratuvarda bir araya getirilen bu içeriklerin yüksek oranda benzeşmesine aldırmadan farklı olanı ayırt etmeyi başarmış. Ancak farkın ne olduğu sorulduğunda, bunu hiç de kolay tarif edemedikleri görülmüş. Pek de şaşırtıcı bir durum değil çünkü kokuları algılasak bile, baskın biçimde üste çıkan aromayı çok iyi tanımıyorsak tarif edemiyoruz. Araştırmada, şişelerin her birindeki toplam içeriği meydana getiren farklı kokuların tümünü ayırt edebildiğimiz de gösterilmiş.

 

Popular Science Türkiye arşivinden.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz