İnsanlar Destek Görmek İçin Stres İşaretleri Göstermek Üzere Evrimleşmiş Olabilir

0
198
Fotoğraf: Christian Erfurt/Unsplash

Nottingham Trent Üniversitesi (NTU) ve Portsmouth Üniversitesinde çalışan bilim insanlarının yeni çalışmasına göre stres işaretleri göstermek bizi sempatik yapıyor ve diğer insanları bize karşı daha olumlu davranmaya yöneltiyor.

Araştırmacılar yeni çalışmada stres davranışının ikilemini incelemişler; yani insanların diğer primatlarda olduğu gibi diğerlerine daha zayıf bir durumda olduklarını gösterebilen stres işaretlerini (deri soymak, tırnak ısırmak, ayak sallamak ve yüz ya da saçlarına dokunmak gibi) neden sergilediklerini.

Çalışma sonucunda insanların, birinin stresli olduğunu doğru şekilde belirleyebilmenin yanında daha çok stres işareti gösteren bireylere de daha olumlu tepki verdikleri bulunmuş.

Çalışma kapsamında katılımcılar, çok kısa bir sürede hazırlanmak zorunda kaldıkları sahte bir sunum ve mülakata katıldıkları sırada videoya kaydedilmiş. Videolar, oylama yapan ve videoki kişinin ne kadar stresli olduğunu düşündüklerine göre puan vermeleri istenen kişilere sunulmuş.

Görev sırasında kendilerini daha stresli hissettiklerini söyleyen katılımcılar, oylama yapan kişilerce daha stresli şekilde algılanmış. Benzer şekilde, görev esnasında deri soyma ve tırnak ısırma gibi davranışları daha çok sergileyen kişiler de daha stresli olarak algılanmış. Bulgular, insanların diğer kişilerin davranışlarına bakarak bu kişilerin stres yaşadığını doğru biçimde tespit edebildiklerini gösteriyor. Bu durumun şimdiye kadar bilimsel kanıtlarla gösterilmemiş olması şaşırtıcı.

Görev sırasında daha stresli olduğu belirlenen katılımcılar, diğer kişilerce daha sempatik de algılanmış. Bu durum, insanların neden stres işaretleri göstermek üzere evrimleştiğine dair bir ipucu veriyor.

NTU Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalında araştırma görevlisi olan ve çalışmaya öncülük eden Dr. Jamie Whitehouse şöyle aktarıyor: “Bu davranışların oluşması, sizinle rekabet etmek isteyen kişilerden gelen olumsuz sosyal etkileşimler yerine size yardım etmek isteyen kişilerden olumlu sosyal etkileşimler gelmesine yol açıyorsa, o zaman bu davranışların evrimsel süreçte seçilime uğramış olması muhtemeldir. Diğer pek çok türle karşılaştırıldığında, bizler yüksek ölçüde işbirliği sergileyen bir türüz ve bu durum, zayıflık işareti gösteren davranışların neden evrimleşmiş olabileceğini açıklayabilir.”

Bulgular dört gün önce Evolution and Human Behavior bülteninde sunuldu.

 

 

 

 

Kaynak: Portsmouth Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here