iPhone 7 Çift Kamera İle Gelebilir

0

iPhone 7’nin bu yılın son çeyreğinde satışa çıkması bekleniyor. Apple’ın en çok satan ürünü olan telefon serisinin son versiyonu olarak, üründen beklentiler büyük. iPhone 7’nin, firmanın “S” yükseltme sürümlerindeki ufak iyileştirmeler yerine seriye büyük değişikler getireceği düşünülüyor. 2016 son çeyreğine yaklaştığımız bu günlerde yeni telefondan beklenecek değişikler hakkında daha doğru bilgilere sahip olabiliriz.

Bloomberg’den Mark Gunman’a göre, iPhone 7’nin yeni çift kamera, yeniden tasarlanmış ve değiştirilmiş Başlat (Home) Tuşu ile gelmesi muhtemel değişiklikler bununla da sınırlı değil. Yeni iPhone’nun kulaklık girişi olmadan geleceği de söylenmekte.

Çift Kamera

Mark Gunman’a göre, normal boyutlardaki iPhone7’nin çift arka kamerayla gelmeme olasılığı olsa da iPhone 7 Plus sürümünde çift arka kamera sisteminin olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Çift arka kamera sisteminin cihazın fotoğraf çekim kalitesini ve netliğini arttırmasına yönelik tasarlandığı tahmin ediliyor.

Bu radikal değişiklikle Apple gizlice Google Tango Projesi benzeri bir proje geliştiriyor olabilir. Google’ın Tango Projesi cihazdaki kameraların sadece etraftaki nesneleri görüntülemesine değil, aynı zamanda görüntülediği nesneleri tanımlamasına olanak veriyor. Örneğin kamerayı kullanan bir uygulama üzerinden önünüzdeki yemeği ya da masayı tanımlayabilmek ya da metrenizi bulamadığınız durumlarda önünüzde ki objelerin boyunu ölçmenize yardımcı olabilmek bu proje ile yapılabilecek arasında.

Tabii ki böyle bir uygulamayı gerçekleştirmek için ekstra bir kameraya ihtiyaç duyulması kaçınılmaz. Bu proje dahilinde geliştirilmiş ve çevresel tanımlama yapma yetisine sahip ilk cihaz ise Lenovo’s Phab 2 Pro. Benzer bir teknolojiyi iPhone 7’ye entegre etmek cihazın değerini oldukça arttırabilir.

Başlat (Home) Düğmesi

Yeni iPhone 7 ile geleceği tahmin edilen diğer bir yenilik ise alışılmış fiziksel olarak basılması gereken “Başlat (Home) Düğmesi” yerine basınca duyarlı sabit bir (Touch ID) parmak izi sensörü yerleştirilmesi. Apple Watch’taki Force Touch ve iPhone’daki 3D Touch (3 Boyutlu Dokunma) teknolojisi gibi fiziksel olarak bir düğmeye basmak yerine ekran uyguladığınız basınca göre tepki verecek şekilde tasarlanmış.

Bu yeni tasarım ile uyguladığınız basınca göre “Başlat (Home) Tuşu”nun işlevleri ve diğer işlevler ekran tarafından yerine getirilmekteymiş. Alıştığımız fiziksel “Başlat (Home) Tuşu”nun tek işlevi yerine 3D Touch (3 Boyutlu Dokunma) teknolojisindeki peek ve pop (izle ve aç) işlevi gibi uyguladığınız basıncın gücüne ve uzunluğuna göre ana ekrana dönebilir ya da uygulama değiştiriciyi açabilirsiniz.

Kulaklık girişi olmayan yeni iPhone.

Kulaklık Girişsiz iPhone

Bu değişiklikler içerisinde en sıra dışı olanı ise yeni iPhone 7’nin kulaklık girişi olmadan gelebilecek olması söylentisi. Telefonumuzu kulaklık hatta ses sistemi ile kullanabilmemize olanak veren analog 3,5 mm’lik ses girişini Apple’ın yeni iPhone serisinde göremeyecek olmamız muhtemel. 2007 yılında ilk iPhone’u piyasa sürdüğünde modern akıllı telefonlara standart kulaklık girişi teknolojisi ilk olarak dâhil eden firmaların başında olan Apple’ın bu sıra dışı kararının tartışmalı bulunacağı ortada. Bazı teknoloji meraklıları ve otoritelerine göre standart 3,5 mm’lik ses girişini kaldırmak cihazın daha ince olmasına imkân verecek, bazılarına göre ise bu cihazın su geçirmezlik özelliğini arttırmak için alınmış bir karar.

Apple Eylül Etkinliği

Apple Cupertino şimdilik yeni iPhone 7 hakkında ne beklememiz gerektiği hakkında herhangi bir açıklama yapmazken Eylül ayındaki etkinlikte firmanın yeni akıllı telefon cihazları ve iOS güncelleştirmeleri hakkında detaylar elde etmemiz mümkün. Her Eylül etkinliğinde olduğu gibi bu seferki etkinlikte de yeni iPhone’ların biz kullanıcılara tanıtılacağını tahmin ediyoruz. Şimdilik bizi nelerin beklediğini tam olarak bilemiyoruz. Kim bilir belki Apple iPhone’lar için beklenmedik yeni renk seçenekleri sunulabilir, hatta yeni bir Apple Watch ürünü görmemiz bile olasıdır.


Mehmet Taner İmamoğlu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz