iRobot Akıllı Evinizi Nasıl Kontrol Edecek ve Hizmetçiniz Olacak?

0

Colin Angle Roomba ordusunu evlerimize gönderdiğinde yıl 2002 idi. Yıllar boyunca bu aletler pisliklerimizi temizlemekte gayet başarılı iş çıkardılar. Ancak yeni model 980 daha fazlasını yapabilmekte. Bu model, evinizin bir haritasını çıkarabilmekte. Kim bilir, belki de gelecekte evde dolaşan bir hizmetçiye sahip olursunuz bu sayede. Popular Science olarak Angle ile teknolojinin kirli işlerimizden daha fazlasını nasıl yapacağı hakkında konuştuk.

Popular Science: Bir Roomba evin haritasını nasıl çıkarır?

Colin Angle: Kendisi bir süpürge olduğundan dolayı, hayatı boyunca yapması gereken tek görev ulaşabildiği her yere ulaşıp temizlemektir. Evinizde dolaştığı süre boyunca optik sensörleri ve yazılımını kullanarak yolculuğunun bir haritalamasını yapmakta. Bunu ise “Burada bir şey yok, burada bir şey var” diyerek yapmakta. Bu sayede haritasını oluşturmakta ve odaların yerini tespit edebilmekte. Bu bilgi kolleksiyonunun üzerine bir platform inşa edebilir ve evdeki bireylerin nerede olduğunu telefonunuzdan görebilirsiniz.

PS: Ne gibi?

CA: Eğer evinizdeki bir insanın nerede olduğunu bilirseniz, o insanın niyetini de az çok tahmin edebilirsiniz. Mesela evin bir bireyi oturma odasına gittiyse, onun televizyon izleyeceğini düşünebilir ve televizyonu onun için açabilir, en sevdikleri üç kanal arasından seçim yapmalarını sağlayabilir ve odadan ayrıldıklarında televizyonu kapatabilirsiniz.

PS: Peki bunun geleceğin akıllı evleriyle nasıl bir ilişkisi var?

CA: Haritalar daha da geliştikçe, yani evde neler olduğuna dair daha iyi üç boyutlu modellemeler yapabildikçe, evin düzenli kalmasını sağlamak da bir o kadar kolay olacaktır. Mesela kolu olan bir robotun, bir hizmetçi misali, bizlere yardım ettiğini düşünebiliyorum. Bu durum aynı zamanda gün içinde oluşabilecek kazaların da önüne geçecektir. Ayrıca eve geldiğinizle sizinle, isteğinize bağlı olarak, iletişime de geçecektir.

PS: Biraz daha açabilir misiniz?

CA: Eğer yalnız başınıza kalmak istiyorsanız, hizmetçinizi uzaklaştırabilirsiniz. Benim hayalini kurduğum akıllı evler, başka birçok insanın düşündüğünden farklı. Uzay gemisi Enterprise’daki her şeyi takip eden, her şeyi bilen ve her şeyi kontrol eden bir evden söz etmiyorum. Böyle bir tasarım hem çok pahalı olacaktır hem de mahremiyet konusunda şüphe yaratacaktır. Benim hakkında konuştuğum şey ise farklı bir şey. İsteğinize bağlı olarak sizinle veya sizsiz çalışan bir şey. Sizinle birlikte değilken mahremiyetinizi özgürce yaşayabileceğiniz bir şeyden söz ediyorum.

PS: Bir arkadaş robot gibi duyuluyor.

CA: Olabilir. İnsanlar hâlihazırda Roomba robotlarına isimler vererek onları kişileştiriyorlar. Evimizin zemin katındaki Roomba’nın ismi Roswell. Başlarda küçük köpeğimiz Daphne, Roswell hakkında kuşkucu bir yaklaşım içerisindeydi ve onu yakalamaya çalışıyordu. Ancak zaman geçtikçe Daphne ve Roswell iyi birer arkadaş oldular ve Daphne Roswell ile takılmaya başlar oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz