Isınan İklim Hayvanların Şeklini Değiştiriyor

0
12
Kara gözlü junko. Fotoğraf: Patrice Bouchard/Unsplash

İklim değişimi sadece insanları ilgilendiren bir sorun değil; hayvanların da buna uyum sağlaması gerekiyor. Gezegen ısındıkça, bazı “sıcak kanlı” hayvanların şekli değişiyor ve gagaları, bacakları ile kulakları vücut sıcaklıklarını daha iyi düzenlemek üzere büyüyor. Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nde çalışan kuş araştırmacısı Sara Ryding, bu değişimleri dün Trends in Ecology and Evolution bülteninde yayımlanan bir inceleme makalesinde tarif ediyor.

“İklim değişimi ana akım medyada tartışıldığında, insanlar birçok zaman ‘bunun üstesinden gelebilir miyiz?’ veya ‘bunu hangi teknoloji çözebilir?’ diye soruyor” diyor Ryding. “Tam da bu zamanda, hayvanların da söz konusu değişimlere uyum sağlamak zorunda olduklarını fark ettik. Ancak bu durum, evrimsel sürecin büyük bir kısmı boyunca meydana gelen zaman ölçeğinden çok daha kısa bir sürede meydana geliyor. Oluşturduğumuz iklim değişimi, bu hayvanlara bir sürü yük yüklüyor ve bazıları uyum sağlarken, diğerleri sağlayamıyor.”

İklim değişiminin artan bir şekilde gerçekleşen çok yönlü bir sorun olduğunu belirten Ryding, biçim değişiminin tek bir sebebini belirlemenin zor olduğunu aktarıyor. Fakat bu değişimler geniş coğrafi bölgeler boyunca ve çeşitli türler arasında meydana geldiğinden, iklim değişiminden başka çok az ortak nokta bulunuyor.

Özellikle kuşlarda kuvvetli şekil değişimleri belirlenmiş. Avustralya papağanlarının birkaç türündeki gaga boyutunda, 1871’den bu yana ortalama %4-10’luk bir artış olduğu gösterilmiş ve bu durum, yıllık yaz sıcaklığıyla da olumlu bir ilişki sergilemiş. Küçük bir ötücü kuş türü olan Kuzey Amerika kara gözlü junkolarında, gaga boyutunun artışı ile soğuk bölgelerdeki kısa vadeli uç sıcaklıklar arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıkmış. Memeli türlerinde de değişimler olduğu bildirilmiş. Araştırmacılar, dağ farelerinin kuyruk uzunluğunda ve Kuzey Amerika sivri farelerinin kuyruk ile bacak boyutlarında artışlar olduğunu aktarmış.

“Vücut uzantılarının boyutunda gördüğümüz bu artışlar, şimdiye kadar epey küçüktü; %10’dan daha ufaktı. Dolayısıyla bu değişimlerin hemen fark edilmesi muhtemel değil” diyor Ryding. “Fakat kulaklar gibi öne çıkan uzantıların büyümesi bekleniyor; bu yüzden, çok da uzak olmayan bir gelecekte gerçek bir Dumbo ile karşılaşabiliriz.”

 

 

 

 

Kaynak: Cell Basın. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here