İşitme Kaybında ‘Kokteyl Partisi Etkisi’

0
26
Fotoğraf: franz12/iStock

Pek çok insan, kalabalık bir odada birbirine yakınsayan bir sürü sesi anlamakta zorlanıyor. Yaygın olarak ‘kokteyl partisi etkisi’ şeklinde bilinen bu durum, işitme kaybı yaşayan kişilerin gürültülü bir ortamda konuşmaları anlamasını özellikle zorlaştırıyor.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre bu durum, bazı dinleyicilerde aslında sesleri anlamakla pek ilgili olmayabilir; bunun yerine, iki kulaklı perde kaynaşması şeklinde bilinen ve iki kulağın farklı sesleri harmanladığı bir işleme problemi olabilir.

Oregon Sağlık & Bilim Üniversitesi ve ABD Gazi İşleri Portland Sağlık Sistemi’nde çalışan araştırmacıların yürüttüğü araştırma, dün Journal of the Association for Research in Otolaryngology bülteninde yayımlandı.

Çalışmanın baş yazarı, söz konusu güçlükleri işitme zayıflığı bulunan insanlarda anormal derecede geniş olan iki kulaklı perde kaynaşmasına bağlıyor. Yeni çalışmada öne sürüldüğü üzere işitme zayıflığı bulunan kişilerde her iki kulaktan gelen farklı seslerin birleştirilmesi, seslerin sıklıkla anlaşılmaz bir şekilde kaynaştırılmasına yol açıyor.

OSBÜ Tıp Fakültesi’nde kulak burun boğaz/kafa ve boyun cerrahisi yardımcı profesörü olan Line Reiss, şöyle aktarıyor: “Bu durum, normal duyma deneyimi yaşayan insanlardaki ‘kokteyl partisi etkisi’nden farklılık gösteriyor. Normal şekilde duyan insanlar, birden fazla sesi ayırıp anlayabiliyor fakat hangi sesin ne söylediğini anlama konusunda kafa karışıklığı yaşıyorlar.”

 Erik Robinson/Oregon Sağlık & Bilim Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here