İskandinavya Üzerinde Gizemli Radyasyon Artışı

0
Lars Thulin/Getty Images

Avrupa’nın kuzey kısmındaki atmosferde radyasyon seviyeleri artış gösterdi. Verileri çözümleyen Hollandalı bir sağlık kuruluşuna göre bu durum, Rusya’nın batısında bulunan bir nükleer enerji tesisindeki arızaya işaret ediyor olabilir. Radyoaktif artış, Associated Press’in aktardığına göre nükleer bir yakıt unsurundaki arızaya işaret ediyor.

Fakat Rus nükleer tesis işletmecisi Rosenergoatom, bölgede faaliyet gösteren Kola ve Leningrad tesisleriyle ilişkili sorun olmadığını söylüyor.

Birkaç İskandinav gözlem örgütü, radyonüklit (veya radyoaktif izotop) seviyelerinde artış tespit etmiş. Radyonüklitler, çekirdekleri kararsız olan atomlara deniyor. Çekirdeklerin içerisindeki aşırı enerji, radyoaktif bozunma yoluyla yayılıyor. Kapsamlı Nükleer Test Yasaklama Anlaşması Organizasyonu İdari Sekreteri Lassina Zerbo’nun Twitter’da yazdığına göre; özellikle sezyum-134, sezyum-137 ve rutenyum-103 radyonüklitleri Finlandiya’nın bazı bölgelerinde, İskandinavya’nın ve Kuzey Kutbu’nun güneyinde yükseliş göstermiş. İnsanlara zarar vermeyen bu maddeler, Zerbo’nun dediğine göre nükleer bölünmeden kaynaklanan yan ürünler.

Tia Ghose/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz