Islanan Bir Köpeğin Silkelenip Kuruması Ne Kadar Sürüyor?

0

Kısa cevap 1 saniyeden bile kısa bir süre içinde %70 oranında kuruyabiliyorlar.

Georgia Teknoloji Üniversitesi’nde yüksek hızda görüntüleme sistemi kullanılarak 16 farklı tür üzerinde yapılan gözlemle tüylü memelilerin ne kadar sürede kurudukları araştırıldı. Sonuçlar, bir saniyeden bile kısa bir zamanda kendilerini %70 oranında kurutabildiklerini gösterdi. Çok kısa sürede gerçekleştirdikleri bu işlem, vücut ısılarını dengelemek konusunda olağanüstü başarılı olduklarını gösteriyor.

Araştırmalar, silkelenme frekans ve hızının, memelinin boyutlarıyla da ilgisini olduğunu gösterdi; ne kadar büyükse, kuruması da o kadar zaman alıyor. Örneğin fareler vücutlarını ileri ve geri hareket ettirerek saniyede 27 kez silkeleniyorlar. Fakat boz ayılar bir saniyede ancak 4 kez silkelenebiliyor.

Tüylü memeliler üzerinde yapılan bu deneylerin sonucu, günlük hayatta kullandığımız kurutucular, çamaşır makineleri ve boya malzemeleri gibi ürünlerde daha pratik uygulamalar geliştirilmesi için kullanılacak. Hatta Mars görevlerinde zor şartlar altında çalışan, maruz kaldıkları toz nedeniyle zarar gören robotların güçlendirilmesi için bile bu araştırma sonuçları çok büyük önem taşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz