İsminizi Ay’a Kadar Göndermek İster misiniz?

0
366
Canlandırma: NASA

NASA isminizi Ay’ın etrafında dolaştıracak. Peki nasıl kaydolabilirsiniz?

Uzaya gitme ihtimaliniz düşük olabilse de, en azından isminiz gidebilir.

NASA şimdilerde bir flaş belleğe yerleştirmek üzere isim topluyor. Bellek bu yılın sonlarında fırlatılması planlanan Orion uzay aracıyla uzaya gönderilip Ay’ın etrafında dolaştırılacak.

Uzay ajansının bu girişimi, insanları tekrar Ay’a göndermeyi amaçlayan Artemis programının ilk aşaması insansız Artemis 1 görevi kapsamında gerçekleştiriliyor. NASA sözcüsü Kathryn Hambleton, isminizi belleğe eklemenin ücretsiz olduğunu belirtiyor.

“Bu sayede insanları heyecanlandırmayı ve onlarla birlikte yeni nesle, Artemis nesline ilham olmayı umuyoruz” diyor Hambleton.

Hambleton, bu özel görevde flaş belleğin fırlatma tarihinden yaklaşık bir ay önce uzay aracına yerleştirilmesi gerektiğini aktarıyor. Fırlatma tarihi henüz ilan edilmese de, roketin çok yakında fırlatılması bekleniyor. 6 Haziran’da fırlatma rampasına yerleştirilen Artemis 1, Nisan ayındaki ilk testin ardından 19 Haziran’da ikinci defa test edilecek. Test kapsamında roket ve fırlatma altyapısı 2,65 milyon litreden fazla kiryojenik yakıtla doldurulacak ve bir dizi geri sayım provası yapılacak. Ajans testi tamamladığında, roket mürettebatsız görev için fırlatılmadan önce bir kez daha Araç Montaj Binası’na çekilecek.

Mart ayında alınmaya başlayan isimler şu an 3 milyonu geçmiş durumda. Bu bağlantıya tıkladığınızda açılan sayfaya isminizi, soy isminizi ve belirleyeceğiniz 4-7 rakamlı bir PIN kodunu girerek isminizi kaydettirebilirsiniz.

Artemis 1 görevi

Artemis programının ilk aşaması olan ve insan taşınmayan Artemis 1 görevinde, NASA’nın en son uzay keşif sistemleri test edilecek.

Orion uzay aracı, dünyanın en güçlü roketi olan Uzay Fırlatma Sistemi’yle (SLS) fırlatılacak. Dört ila altı hafta sürecek bu görevde, araç Dünya’dan 450.000 km uzağa giderek Ay’ın binlerce kilometre ötesine geçecek. NASA, insanlar için yapılan bir uzay aracının şimdiye kadar hiç bu kadar uzağa gitmediğini belirtiyor.

Uzay aracı Ay’ın etrafında döndükten sonra Dünya’ya güvenli şekilde inmeye çalışacak. Dünya’ya döndüğünde ise 2 milyon kilometreden fazla mesafe kat etmiş olacak. NASA’nın ikinci görevinde ise Orion’un farklı parçaları test edilecek ve aracın içinde insanlar bulunacak. Artemis 1 göreviyle Ay’a ilk defa bir kadının ve beyaz olmayan bir insanın gönderilmesi planlanıyor.

 

 

 

 

Yazar: Megan Marples/CNN. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here