İşte en az çabayla en etkili kilo verme yöntemi

0

Koşubandında köle gibi çalışmak zorunda değilsiniz.

Demek birkaç kilo vermek istiyorsunuz. Sık sık söylenen sözü duymuşsunuzdur: “Doğru beslen. Egzersiz yap.” Fakat, kilo verme hedeflerinize ulaşmanızda size yardım ederken bunlardan hangisi daha büyük bir farka sahip olacak? Bu hafta jimnastik salonuna dört defa gitmek mi, yoksa öğle yemeğinde patates kızartması yerine bir salata sipariş etmek mi gerçekten daha iyi?

Teksas Üniversitesi’nde bir egzersiz bilimi profesörü ve Teksas Fitness Enstitüsü’nün müdürü olan Philip Stanforth’a, kilo vermek için beslenmenin yoksa sporun mu daha önemli olduğunu sorduk ve verdiği cevap bizi şaşırttı. “Yapılan çalışmalar, kilo kaybı söz konusu olduğunda, beslenmenin egzersizden çok daha büyük bir paya sahip olduğunu gösterme eğiliminde,” diyor Stanforth.

İşte bunun sebebi: Egzersiz, zaman ve sürekli çaba gerektirir ve sonuçlarını görmek daha uzun zaman alır, diyor Stanforth. Ayrıca, çoğu insanın düşündüğünden çok daha az kalori yakar (ve çok daha fazla zaman alır). Bunun yerine, bazen epey kısa bir zaman diliminde bel çevremizde epey büyük bir değişim görmek amacıyla, beslenme düzenlerimizden kesebileceğimiz şeker, yağ ve kalori bakımından yüksek olan birkaç besin vardır. Stanforth bunu şu şekilde anlatıyor:

3.500 kalori yakmak için 56 kilometre yürümek zorundasınız. Bu çok fazla yürümek demek. Fakat beslenmeye bakarsanız, bir kalıp Snickers, diyelim ki 500 kalori içerir. Her gün 8 kilometre yürümektense, bir kalıp Snickers yememek çok daha kolay olacaktır. (Bir kalıp Snickers yaklaşık 220 kaloriyken, ikili bir Snickers 440 kalori.)

Yapılan birkaç çalışma, Stanforth’un önerisini destekliyor.

2014 yılında American Journal of Clinical Nutrition bülteninde yayınlanan ve 3.000’den fazla insanı kapsayan 20 çalışma üzerinde yapılan geniş bir incelemede, yüksek protein içeren beslenme düzenlerinin ve öğün değişimlerinin (daha ağır olan öğünler yerine düşük kalorili besinler yemek), insanları düşük kalorili bir beslenme düzeninden sonra kilolardan uzak tutma konusunda egzersiz ile karşılaştırıldığında, daha iyi sonuçlarla bağlantılı oldukları bulundu. Ayrıca 2011 yılında yapılan ve çocuklardaki yağ kütlesi ile fiziksel faaliyet arasındaki ilişkiye bakılan bir incelemede, aktif olmanın, çocuklardaki sağlıksız kilolarda muhtemelen kilit etken olmadığı sonucuna varıldı.

Yine de egzersiz, oyuna daha sonradan dahil olabilir. Örneğin diğer çalışmalar, kilo veren ve verdiği kiloyu koruyan insanların doğru beslendiğini ve düzenli olarak egzersiz yaptığını öne sürüyor.

Ayrıca, egzersizin, ruh halimizi desteklemeye yardımcı olmaktan, vücutlarımızı yaşlanmanın zararlı etkilerinden korumaya ve stres, depresyon ile kaygı belirtilerini yönetmemizde bize yardımcı olmaya kadar diğer faydaları da bulunuyor. Üstelik kas oluşturmak ve bunu sürdürmek, genelde vücudunuzun gün içinde aslında daha fazla kalori yakacağı anlamına geliyor.

Bu yüzden eğer bu yıl kilo vermek istiyorsanız, beslenmenizi düzenlemeyi düşünün. Eğer verdiğiniz kilolardan uzak durmak istiyorsanız, hareket edin.

Kaynak: Business Insider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz