İşte Google’ın 2017 I/O konferansında açıkladığı yenilikler

0
187

Büyük uygulama geliştirime konferansında neler oldu, canlı (masalarımızdan)

Google I/O firmanın yıllık uygulama geliştirme konferansı. Google altyapısı kullanarak uygulama geliştirenler için olan bu konferansın açılış konuşmasında, geleneksel olarak genel kullanıcıya da hitap eden birşeyler olur. Örneğin geçen yıl Google Home ilk kez bu konferansta duyuruldu, bu yıl için nelerin duyurulacağına dair hiçbir ipucu yoktu. İlerleyen satırlarda önemli gelişmeleri ele alacağız.

Google milyonlarca kullanıcının hoş olduğunu düşünüyor. Aslında biliyor musunuz, daha da hoş olan milyarlarca kullanıcı.
Google

2017 kullanıcı istatistikleri

Google aktif kullanıcı sayısı açıkladığında genellikle sıkıcı şekilde milyonlu ifadeler kullanmaz, doğrudan milyarlı ifadeler kullanır. Firmanın ayda bir milyardan fazla aktif kullanıcısı olan yedi farklı platformu bulunuyor. Dikkat çeken başka istatistikler de var.

 • Artık aktif olarak Android kullanan iki milyardan fazla cihaz bulunuyor
 • Kullanıcıları, Google Haritalar ile günde bir milyar kilometreden fazla yol gidiyorlar
 • Google Dokümanlar’ın aylık 800 milyon kullanıcısı bulunuyor, günde 3 milyar nesne ekleniyor
 • Google Fotoğraflar’ın 500 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor, günde 1.2 milyar fotoğraf yükleniyor
 • Youtube her gün bir milyar saatten fazla hizmet veriyor

Bu gerçekten çok.

Google Lens uygulamasını kullanarak önemli köftecileri bulabilirsiniz.
Google

Google Lens akıllı telefon üzerinden arttırılmış gerçeklik uygulaması

Google görüntü tanıma teknolojisinin çok geliştiğini iddia ediyor, hatta o kadar ki “insandan daha iyi” diyor. Google Lens dışarıya bakıp, neye baktığınızı anlayabiliyor ve one göre harekete geçebiliyor. Google Lens nesneleri tanıyabiliyor ve örneğin çiçekleri tanımlamak ve hatta giriş bilgisinin fotoğrafını çektikten sonra bir kablosuz ağ şebekesine girmek gibi şeyler yapabiliyor! Yolda etrafınıza bakabiliyorsunuz ve o size bu bölgedeki işyerleri hakkında yapılmış değerlendirmeleri tarayarak değerlendirme yapabiliyor.

Bunlar Google’ın, Google Home yazılım geliştirme kiti üzerinde birlikte çalıştığı ortakları. Nesnelerin interneti!
Google

Google Asistan artık iPhone’da ve nesnelerin internet sayesinde daha başka pek çok cihazda

Google Asistan’ın iPhone’a geldiği yolunda söylentiler duyuluyordu, artık resmi duyurusu yapıldı. Bunun yanısıra Google aralarında GE, Whirlpool ve LG’nin de olduğu yepyeni bir grup akıllı telefon üreticisi ile iş ortaklığını açıkladı.Amaç gerçekten her bir elektronik cihazın sizin komutlarınızı dinlemesi gibi görünüyor. Google Asistan daha şimdiden 100 milyon cihazda kurulu ve görünen o ki  önümüzdeki yıl yapılacak olan I/O konferansı öncesinde bu sayı fazlasıyla arttırılmak isteniyor.

Google Home artık sonuçları bir televizyonda ya da telefonunuzda gösterebiliyor. Böylece Amazon’un sadece kendi ekranı olan Echo Show cihazına gölge düşürüyor.
Google

Google Home artık akıllı telefon ya da televizyon ekranından görsel karşılık verebiliyor

Google Home hoparlörü bilgiyi doğrudan Android ya da iOS telefonunuza yöneltebiliyor. Mesela yol sorduğunuzda, yanıtı mobil cihazınıza gönderebiliyor. Chromecast sayesinde televizyonda da çalışabiliyor. Bir istekte bulunduğunuzda, görsel sonuçları ekranda gösteriyor. İsteyenin sahip olduğu bağlantılı hesaplara dayalı kişisel bir deneyim.

Artık Google Home siz sormadan programınızın sıkıştığını söyleyebiliyor.
Google

Yeni eklenen Google Home özellikleri hakkında:

 • Google Home Proaktif Asistan : Takviminizi görür, sizi geciktirebilecek trafik sıkışıklığı ya da uçuşunuzda rötar olması gibi sizi etkileyebilecek konularda sizi uyarır.
 • Eller serbest arama : Asistana telefon etmek istediğinizi söyleyin, Amerika veya Kanada içinde ücretsiz görüşebilirsiniz. Numaranızı Google Asistan’a bağladığınızda diğer hesaplarınıza da bağlanmış olacaktır, böylece evde pek çok kişi bu olanaktan yararlanabilir.
 • Spotify ücretsiz müzik hizmeti artık Google Home, SoundCloud ve Deezer üzerinde çalışabilir.
 • Var olan tüm Google Home cihazlar için Bluetooth desteği geliyor, böylece artık örneğin iPhone cihazınızdan açtığınız müziği  evinizdeki cihazdan dinleyebilirsiniz.

Artık Google Fotoğrafları onları arkadaşlarınızla paylaşmanız için size dürtecek

Google Fotoğraflar uygulaması çıktığından beri fotoğrafları düzenlemek konusunda yapay zekayı iyi kullanıyordu, ama artık onları paylaşmak konusunda da destek verecek. Bir fotoğrafı paylaşmadığınızı fark ettiğinde, onu fotoğrafta yer alan diğer kişilerle paylaşmanızı önerecek. Yeni gelen paylaşılan kütüphane özelliği aynı zamanda eşinizle, belirli kişilerle ya da en iyi arkadaşınızla otomatik olarak resim paylaşmanızı sağlayacak. Örneğin çocuklarınızın fotoğraflarını ortağınızla  paylaşmak istiyorsanız, otomatik olarak yapabileceksiniz.  Bu özellik “pasif agresif” uyarıların sayısında önemli bir azalma sağlayacaktır.

YouTube içeriğini televizyondan izleme deneyimine 360 derece video özelliği geliyor

YouTube içeriklerini televizyondan  izleyen kullanıcı kitlesi geçen yıla göre yüzde 90 artmış, bu da artık daha fazla insanın içerikleri kanepesinden seyretmeyi tercih ettiğini gösteriyor. 360 özelliğini deneyimlemek için açıkça tercih edilen yöntem sanal gerçeklik olsa da, artık en azından büyük ekranda da bu özellik var. Bu özellik etkinliklerden yayınlanan canlı 360 videoları da kapsıyor. Coachella festivaline gidip etrafınızdaki insanlara bakabilirsiniz.

Android O bu yaz geliyor

Bir süredir Android O biliniyordu, ancak açılış konuşmasında gelen özelliklerin bazıları vurgulandı:

 • Resim içinde resim işi, artık bir YouTube videosu izlerken aynı zamanda not alabilirsiniz.
 • Notification Dots (uyarı noktaları) düzenli uyarıların kapsamını genişletiyor. Uygulama ikonuna uzunca basınca gerçek uyarıyı gösteriyor
 • Auto-fill (otomatik doldurma) uygulaması, uygulamaların doldurulacak alanlara metin önermesine olanak veriyor, böylece yeni cihazları için kurulum yapmak çok kolaylaşıyor.
 • Gelişmiş seçim olanağı otomatik öğrenme yöntemlerinden yararlanarak ne seçmeye çalıştığınızı anlamaya çalışıyor, böylece seçim yaparken daha az zaman kaybediyorsunuz. Aynı zamanda ne yapmak istediğinizi tahmin ederek size önerilerde bulunuyor.

Android Go etkin data hattı kullanımı için daha kolay bir sürüm

Android Go, Android’in son sürümünü optimize ederek giriş seviyesindeki cihazlarla çalışıyor, ayrıca Docs gibi basitleştirilmiş genel amaçlı Google uygulama paketleri bulunuyor. 1GB’ten daha az belleği olan Android O cihazlarında kullanılabilir olacak.

Veri kotası yönetimi çok önemli, bu nedenle kullanıcılar önceden ödenmiş ya da sınırlanmış kotalar kullanıyorlar. Data Saver özelliği internet ağını daha verimli kullanabilmek için açık bulunuyor.

Bir kaç hafta önceki duyurusu sonrasında YouTube Go yürürlüğe konulacak. Bu ürün kullanıcıların videoları ön izlemesini ve izlediklerinde ne kadar kota kullanacaklarını önceden bilmelerini sağlıyor.

G devresi kullanılarak sağlanan geliştirilmiş dil desteği, kullanıcıların duydukları gibi yazdıkları ifadelerin otomatik olarak düzeltilerek tercüme edilmesini sağlıyor.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerkeklik konuları şaşırtıcı şekilde I/O konferansı sunumunun sonlarında yer aldı.
Google

Sanal gerçeklik ve artırılış gerçeklik artık gerçek oluyor

Geçen yılki konferansta akıllı telefonlarda basit bir sanal gerçeklik uygulaması olarak “daydream” özelliği duyurulmuştu. Artık bir telefona gerek duymadan bağımsız kulaklıklarda yer alıyor. Cihazın üzerinde, Microsoft’un son birkaç etkinliğinde bahsettiği teknolojiye benzer, çevreye bakan alıcılar bulunuyor. Bu pek çok rakip ürünün izlediği yöntemden farklı, çünkü diğer cihazlar sizin konumunuzu izlemek için harici kameralara gerek duyuyorlar.

HTC ve Lenovo özel sanal gerçeklik gözlükleri üzerinde çalışıyorlar, bu cihazların bu yıl içinde daha sonra piyasaya çıkması bekleniyor.

Robot görüşü yapı marketin artırılmış gerçekliğinde tornavidayı bulmanıza yardımcı olabilir.
Google

Artırılmış gerçeklik

Visual Positioning (görsel konumlandırma) hizmeti konum göstergelerini izleyerek bir telefonda artırılmış gerçeklik uygulamasının çalışmasına yardımcı olur. Gösterilen örnekte bir kullanıcı teknoloji kendisini belirli bir reyona yönlendirirken Lowe’s yapı markette yürüyor. Arayüz gerçekten de beklediğiniz gibi. Sevilen Google Expeditions tekolojisi de daha fazla artırılmış gerçeklik dostu olacak şekilde güncelleniyor. Örneğin öğrencilerin gerçek dünyada hiç te güvenli olmayan yanardağları ziyaret edebilmesi için sanal turlar sunuyor.

Artırılmış gerçeklikte yanardağları ziyaret etmekte sorun yok, üstelik bu yanardağlar sirke, karbonat ve kırmızı gıda boyasından oluşmuyor.
Google

Stan Horaczek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here