İşte, Hawaii’deki Yanardağın Oluşturduğu Esrarengiz Görünümlü Mavi Alevler

0

Vay.

Hawaii’deki Kilavea yanardağı, yeni ve muhtemelen ölümcül olan bir doğa olayının ardında yer alıyor; söz konusu olay, tuhaf görünümlü mavi alevlerin yer altından yukarı doğru çıkması.

Sadece geceleyin tamamen görülebilen alevler, biriken metan gazlarının sonucunda ortaya çıkıyor. Bu gazlar, volkanın Big Island adasında patlamasıyla geçen haftadan beri bölgeyi saran lav akımlarının oluşturduğu bir yan ürün.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezinin Çarşamba günü yayınladığı fotoğraflar, dev lav dalgalarının en kötü etkilediği yer olan Leilani Estates mahallesindeki asfalt yolda oluşan çatlaklardan fışkıran alevleri gösteriyor.

Metan gazı, lavlar ağaçların ve diğer bitkilerin üzerinde yuvarlanıp bunları yer altında yaktığı zaman oluşuyor ve yayılıyor.

https://youtu.be/cJ1VGsZZQMg

Gazlar daha sonra yüzeyin altından akıyor ve geçenlerde meydana gelen deprem faaliyetlerinin sebep olduğu zemin çatlakları gibi bir çıkış yolu buldukları zaman infilak ediyorlar.

Yanan gazlar sıcak fakat bunun ötesinde tehlikeli değiller.

Ancak yetkililer, yer altında gaz birikmesi varsa ve bu gaz birdenbire alev alırsa, güçlü bir patlama meydana gelebileceğini ve patlamanın da kaya kütlelerini birkaç metre uzağa fırlatarak, kayaların çarptığı kişileri yaralayabileceğini belirtiyorlar.

Kīlavea püskürmesi tek başına herhangi bir yaralanmaya sebep olmadı ve çoğunlukla volkanik gaz oluşturdu ancak, püskürmenin artçıl etkileri tehlikeli olabilir.

Bir adam balkonunda otururken, soğumakta olan bir parça lav aniden ortaya çıkmış ve adamın bacağının bir kısmına zarar vermişti.

Yetkililer ayrıca, bölge sakinlerinin lav sisi veya “laze” konusunda dikkatli olmalarını da söyleyerek uyarıda bulundu; küçük cam kırıkları içeren bu zehirli gaz, lav akıntılarının denizle çarpışmasıyla oluşuyor.

 

 

 

 

Business Insider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz