İsviçre’de Sürücüsüz Otobüs Küçük Bir Kaza Geçirdi

0
Sürücüsüz otobüs insanları İsviçre sokaklarında taşıyor. Karnı insanlarla dolu, ne kadar da sevimli bir robot.
Sürücüsüz otobüs insanları İsviçre sokaklarında taşıyor. Ne kadar da sevimli, karnı insanlarla dolu bir robot.

Robotlar da kötü sürücü olabilirler. Dünya sürücüsüz araçların geleceği için hazırlanırken, ufak tefek de olsa kazalar yaşanabiliyor. İsviçre’nin Sion şehrinde bu yaz başlayan PostBus adlı sürücüsüz seferlerin 2017’nin Ekim ayına kadar devam etmesi bekleniyordu. Bunun yerine, sefer yapan otobüslerden biri park etmiş halde bulunan bir minibüse çarparak tüm test sürüşlerinin durdurulmasına neden oldu.

PostBus durumu şu şekilde açıklıyor:

Sion’da gerçekleştirilen test operasyonları şu an için durduruldu. Bunun nedeni ise 21 Eylül 2016’da bağımsız otobüsün park edilmiş bir minibüsün arka tarafına dokunması. Böylece PostBus akıllı sefer programının test operasyonlarını durdurma kararı aldı. Kimseye zarar gelmedi. Yalnızca mülk üzerinde küçük bir hasar oluştu. PostBus ve araç üreticileri kazanın nedenlerini analiz ediyor ve gerekli ölçümleri gerçekleştiriyor.

Yaşanan sorun önceden yaşanmış sürücüsüz araç kazalarını anımsatıyor, bu kazalarda da aynı şekilde sensörler alışılmadık duruma tepki vermekte başarısız olmuşlardı. Şubat ayında Google’ın bir sürücüsüz aracı kazanın sorumlusu olarak gösterilmişti, bu kaza aracın erken şerit değiştirmesinden dolayı aracın sinyalini görmeyen otobüsün araç ile çarpışmasıyla sonlanmıştı. Tesla marka bir arabanın otomatik pilot modunda iken kaza yapması ve sürücüsünün ölümüne neden olması sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’nde federal soruşturma açılmıştı. Tesla kazasında araç yoldaki bir römorka çarpmıştı ve bunun nedeni büyük ihtimalle aracın sensörlerinin römorkun beyaz kısmını boşluktan ayırt edememesi, bunun sonunda da zamanında duramamış olmasıydı.

Durum aynı şekilde İsviçre’deki sefer için de geçerli. Yavaş hareket eden araçlar 11 yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahip ve uzaktan denetim altındalar. Kaza olabildiğince küçük görünüyor, özellikle bir sürücü adayı tarafından gerçekleştirilmiş olsa hiçbir şekilde göze batmayacak olsa da, olayın içindeki teknolojiden dolayı ön plana çıkmış durumda.


Çeviren: Alphan Kamçıcı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz