İyi Haber: Dev Pandaların Nesli Artık Tükenmiyor

1
Panda
Panda
Panda

Sevimli, siyah-beyaz kürklü ve doğanın korunmasının yaşayan sembolü olan dev pandalar, artık nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinin dışında. IUCN (The International Union for the Conservation of Nature),  dünya genelinde, kırmızı listede korunma durumu olan türlerin takibini yapıyor. Geçen hafta, dev pandaların nesli tükenmekte olan hayvan kategorisinin dışına çıktığını ve daha az tehlikeli olan ‘savunmasız hayvanlar grubuna’ geçtiğini duyurdular.

Bu gelişme, doğal hayatı koruyan topluluklarının,  özellikle pandayı logosu olarak kullanan World Wildlife Foundation (Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı) nın, büyük başarısı olarak görülüyor.

“50 yıldan uzun süredir, dev pandalar WWF’nin olduğu kadar dünyanın da en sevilen doğal hayatı koruma sembolü. “Dev pandanın  şimdi yok olmaktan bir adım uzakta olduğunu bilmek, yaban hayatı ve yaşam alanlarının korunmasına katkıda bulunan herkes için heyecan verici.” diyor WWF Genel Müdürü Marco Almbertini.

Vahşi doğadaki  panda sayısı on yıllardır yasadışı avlanma ve doğal yaşam alanı kaybı nedeniyle endişe verecek kadar azdı. Fakat Çin tarafından, pandalar Çin’in ulusal hayvanı, gerek özel panda rezervlerini gerekse de doğal kaynaklarını koruma gayretiyle sayılarında artış oldu. Şuan vahşi doğada 1864 yetişkin panda bulunduğu tahmin ediliyor.

Ne yazık ki kötü haberler de var. Yasadışı avlanma, memeli hayvanların çeşitliliğini tehlikeye atıyor. Bazı goril türleri nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine eklendi ve Hawaii’deki bitkiler istilacı türler arasında hayatta kalmak için mücadele ediyor.

Neyse ki,  tek iyi haber pandaların listeden çıkarılması değil. IUCN raporunun içerdiği diğer parlak haberler: ” tehlikede” listesinden “yakın tehdit altında” listesini taşınan Tibet antilobu; “savunmasız” listesinden “yakın tehdit altında”ya  taşınan Leporillus conditor (büyük bir sıçan) ; “tehlikede” listesinden “savunmasız”a taşınan Onychogalea fraenata( bir tür kanguru). Hiçbiri de panda gibi ayrıcalıklı değil ama onlar da bir başarı hikayesi.


Melis Sin

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz