İzlanda, Bütün COVID-19 Vakalarının Genetiğini Diziledi

0
SARS-CoV-2 virüs parçacıklarının geçirimli elektron mikroskobu altındaki görüntüsü. Görüntü: NIAID

İzlanda, ülkede salgının başlangıcından bu yana görülen bütün pozitif COVID-19 vakalarının genetiğini dizilemiş. İngiltere ve Güney Afrika’dan çıkan yeni virüs soylarının endişe vermesiyle birlikte bu durum, hayati önemi giderek artan bir uygulama haline geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, yeni ortaya çıkan çeşitlerle mücadeleye yardımcı olmaları amacıyla Cuma günü bütün ülkeleri daha hızlı genom dizilemeye çağırdı.

İzlanda’daki biyotıp grubu deCODE Genetik’in başkent Reykjavik’teki laboratuvarında çalışan araştırmacılar, son 10 ayda durmak bilmeden çalışmış ve ülkenin sağlık kurumlarından gelen talep doğrultusunda, İzlanda’daki her pozitif koronavirüs testlerinin testini analiz etmişler.

Hedef, ağdan kaçan sorunlu vakaların önüne geçmek amacıyla tüm vakaları takip etmekmiş.

Laboratuvar müdürü Olafur Thor Magnusson, “Esas dizilemeyi yapmak nispeten kısa zamanımızı aldı” diye açıklıyor ve virüs soyunu belirlemek için gereken tüm şeyin “yaklaşık üç saat” olduğunu ekliyor.

DNA’yı izole etmekten dizilemeye kadar geçen bütün süreç, bir buçuk gün sürebiliyor. İzlanda bu sayede, bilim insanlarının haplotip adını verdiği 463 ayrı çeşit belirlemiş.

Dizileme öncesinde, her bir numunenin DNA’sı ilk önce izole edilmiş ve ardından, manyetik boncuklar kullanılarak saflaştırılmış.

Bu numuneler daha sonra, tarayıcıları andıran küçük cihazlardan sağır edici seslerin çıktığı cihazlarla dolu devasa ve aydınlık bir odaya alınmış.

Bu makineler ise yeni koronavirüs genomunun haritasını çıkaran gen dizileyiciler.

Jeremie Richard/Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz