İzolasyonu Seviyor Musunuz? NASA, Rusya’daki Bir Laboratuvarda 8 Ay Geçirmenizi İstiyor

0
2725

Sosyal izolasyonda gelişiyor musunuz? NASA, yeni bir deney için Rusya’daki bir laboratuvarda 8 ay hapsolacak insanlar arıyor.

İnsanlar Ay’a geri döndüğünde ve Mars’a seyahat ettiğinde, uzun süreli uzay yolculuğuna ve bu uzak noktalarda çok daha uzun süre kalmaya hazır olmaları gerekiyor. NASA’nın Artemis programı, NASA’nın 1972’de iniş yapan Apollo 17 görevinden beri insanları ilk defa Ay’a indirmeyi hedefliyor.

Ay, NASA’nın Artemis programının ana hedefi olsa da; kurumun daha büyük bir hedefi var: Mars’a insan göndermek. Fakat uzun vadeli ikamet ve uzay yolculuğu kolay olmayacak. Astronotlar hem hayatta kalmaya, hem de benzersiz ölçüde zor ortamlarda önemli bilimsel araştırmalar yürütmeye çalışacağı için; bu gibi görevler hem fiziksel, hem de zihinsel yönden zorlayıcı olacak.

NASA ve Rusya’nın, 2019 yılında yapılan ve dört ay süren önceki deneyini temel alan yeni deneyinde bir mürettebat, Moskova’da bulunan Rusya Biyomedikal Sorunlar Enstitüsü’ndeki kapalı bir tesiste izolasyon halinde yaşayacak. Bu yaşam alanı tesisi, 2011 yılında Mars500 olarak bilinen ve Mars görevlerinin taklit edildiği bir dizi deneyde kullanılmıştı. Bu görevler esnasında mürettebatlar, tesisteki iki ayrı görevde 520 ve 105 gün geçirmişti.

Başvuru şartları arasında 30-55 yaşında ABD vatandaşı olmak, Rusça bilmek, en az üniversite mezunu olmak var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here