Japonya’da 3B yazıcıyla tabanca üreten adam tutuklandı

0

ABD’de ateşli silah edinmek kolay olduğundan 3B yazıcıyla yapılmış silahlar yasaları değiştirmiyor. Ama Japonya gibi, silahların daha sıkı yasalara bağlı olduğu ülkelerde 3B yazıcıyla ateşli silah üretimi yepyeni bir risk. Japonya bu hafta, 28 yaşındaki Yoshitomo Imura’yı silah basmaktan ve başkalarına nasıl basılacağını öğretmekten iki yıl hapis cezasına çarptırdı.

Imura, fotoğrafta gördüğünüz “ZigZag” adını taşıyan bir altıpatları basmıştı. Silahın büyük kısmı yazıcıdan çıkma plastik olsa da, vidalar, yaylar, pinler ve lastik bantlar gibi bazı başka parçaları da var.

Japonya bu konuda tek değil. 1996’daki bir katliam sonrasında yasaları sıkılaştıran Avustralya’da polis 3B basılmış silahları denedi ve düzgün üretilmemiş silahların patlayarak hem silahı kullanan kişiyi hem de civardakileri riske attığı görüldü. İngiltere ise Ekim 2013’te 3B silah üretmede kullanılan yazıcılar için bir operasyon düzenlediyse de, silahları değil sadece yazıcı parçalarını yakalayabildi. ABD’de ise silahların metal dedektörleri tarafından saptanabilmesi, herkesin silah yapabilmesinden daha önemli. Bu yüzden de örneğin Defense Distributed’in ürettiği Liberator modeli plastik tabancanın kabzasına sırf dedektörlere yakalansın diye 150 gramlık, işlevsiz bir metal çubuk konuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz