Kahve İçmek Uzun Ömürle Bağlantılı

0
Fotoğraf: Isaac Benhesed/Unsplash

Dün European Journal of Preventive Cardiology bülteninde yayımlanan bir araştırmaya göre günde iki ila üç bardak kahve içmek, hiç kahve içmemeye göre daha uzun yaşamakla ve kalp damar hastalığı tehlikesinin düşük olmasıyla bağlantılı. Bulgular öğütülmüş kahve, çözünebilir kahve ve kafeinsiz kahvede geçerli.

Avustralya’daki Baker Kalp ve Diyabet Araştırmaları Enstitüsünde çalışan makale yazarı Profesör Peter Kistler, “Bu büyük ve gözlemsel çalışmada keşfedildiği üzere öğütülmüş kahve, çözünebilir kahve ve kafeinsiz kahve, kalp damar hastalığının görülme oranlarında ve kalp damar hastalığı ya da herhangi bir sebepten kaynaklı ölüm oranlarında eş değer azalmayla bağlantılı” diyor. “Sonuçların gösterdiğine göre öğütülmüş kahve, çözünebilir kahve ve kafeinsiz kahvenin hafif ila orta derecede tüketimi, sağlıklı bir yaşam şeklinin parçası olarak düşünülmeli.”

Farklı kahve hazırlama şekillerinin kalp sağlığına ve ölüm oranlarına nasıl etki ettiği pek bilinmiyor. Araştırmada, 40 ve 69 yaş arası yetişkinlerin yer aldığı İngiltere Biobank çalışmasından alınan veriler kullanılmış. Çalışma kapsamında farklı kahve tipleri ile aritmi, kalp damar hastalığı ve ölüm oranları arasındaki bağlantılar incelenmiş. Kalp damar hastalıkları koroner kalp hastalığı, kronik kalp yetmezliği ve iskemik inmeyi kapsıyor.

 

Kaynak: Avrupa Kardiyoloji Derneği. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz