Kalbin Etrafındaki Yağ, Kalp Yetmezliği Tehlikesinin Artışıyla Bağlantılı

1
Çizim: PublicDomainPictures/Pixabay

Kalbin etrafında fazla miktarda yağ (perikardik yağ) bulunması, Mount Sinai Hastanesi’nde yapılan yeni bir çalışmaya göre özellikle kadınlarda kalp yetmezliği tehlikesini artırıyor.

Dün Journal of the American College of Cardiology bülteninde yayımlanan çalışmaya göre, kalplerinin etrafında yüksek miktarda yağ bulunan kadınlarda kalp yetmezliği gelişme ihtimali iki kat daha yüksek iken, erkeklerde bu oran yüzde 50. Çalışma, kalp etrafındaki yağ ile kalp yetmezliği arasında bağlantı belirleyen en büyük araştırma olma özelliğini taşıyor. Bulgular, erken müdahaleye ve kalp hastalıklarının önlenmesine yol açabilir.

Mount Sinai Tıp Fakültesi’nde yardımcı kalpbilim profesörü olan baş araştırmacı Satiş Kençayah şöyle açıklıyor: “Yaklaşık yirmi yıldır, basit boy ve kilo ölçümüne dayalı obezliğin, kişinin kalp yetmezliği tehlikesini iki kat artırabileceğini biliyoruz. Ancak şimdi görüntüleme teknolojilerinin de yardımıyla bir adım ileri giderek; fazladan perikardik yağın, belki de kalp kaslarına olan yakınlığı sebebiyle, bu ölümcül olabilen durumun tehlikesini daha da artırdığını gösterdik. Bu çalışma, hastaları düşük ve yüksek kalp yetmezliği tehlikesine göre sınıflandırmayı sağlayacak önemli bir araç sunuyor. Bu sayede, nihayetinde insanların hayatını kurtarabilecek erken müdahale fırsatı ve kalp yetmezliğini önleme ihtimali doğuyor.”

Mount Sinai Hastanesi/Mount Sinai Tıp Fakültesi. Ç: O.

1 Yorum

  1. Yetersizlige bagli Kalp krizinden sonra aktif bir hayata gecebilmede egzerzisler odukca onemlu bir yer olusturmskta, ancak cogu kisi tarafi dan bu durum orselenmektedir. Iyilesen kisi yaglanmalari onlemek icin kalbinizin fiziksel faaliyetlerini toleranslarini yukseltmek icin egzersiz onemlidir. Bu konuda dr. Danismak gerekir. Ancak kisi iyilestikce kslbi daha cok kuvvetlenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz