Kan Grubu ile COVID-19 Hassasiyeti Arasında Muhtemel Bağlantı

1
Kırmızı kan hücreleri. Vecteezy

Blood Advances bülteninde yayımlanan iki çalışma, kan grubu 0 olan kişilerin COVID-19 enfeksiyonu ve ciddi hastalık geçirme ihtimalinin (organ komplikasyonları dahil) daha düşük olduğunu öne sürüyor. Peki, kan grubu ile koronavirüs arasındaki bağlantı ne?

Salgın devam ederken, küresel biyotıp araştırma camiası da koronavirüse yönelik tehlike etmenlerini ve muhtemel tedavi hedeflerini belirlemek üzere hızlı bir şekilde çalışıyor. COVID-19 tehlikesi ve komplikasyonlarını tahmin etmede kan grubunun muhtemel rolü, önemli bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni çalışmalar ise, kan grubu ve COVID-19’a karşı hassasiyet arasında bir ilişki olabileceğine yönelik yeni bulgular sunuyor. Fakat durumun sebebinin ve hastalar için ne ifade ettiğinin anlaşılması için daha fazla araştırma gerekiyor.

0 GRUBU BİR MİKTAR KORUMA SAĞLAYABİLİR

Geçmişi de kapsayan bir çalışmaya göre 0 kan grubu, COVID-19 enfeksiyonuna karşı bir miktar koruma sağlayabilir. Araştırmacılar, Danimarka sağlık kayıt defterinde COVID-19 testi olmuş 473.000’den fazla kişinin verisini, genel nüfusta 2.2 milyondan fazla kişinin oluşturduğu bir kontrol grubunun verisiyle karşılaştırmış. COVID-19 testi pozitif çıkan kişiler arasında, kan grubu olan 0 kişilerin daha düşük miktarda; kan grubu A, B ve AB olan kişilerin ise daha yüksek miktarda olduğu bulunmuş.

Çalışmanın sonuçlarına göre kan grubu A, B veya AB olan kişilerin COVID-19 enfeksiyonu kapma olasılığı, kan grubu 0 olanlara kıyasla daha fazla olabilir. Araştırmacılar A, B ve AB grupları arasındaki enfeksiyon oranında önemli bir farklılık bulmamış. Kan grubu dağılımları etnik alt gruplar arasında değiştiğinden, araştırmacılar etnisite farklılıklarını da telafi etmiş ve 0 kan grubu olan insanların daha düşük enfeksiyon geçirdiğini bulmuşlar.

Amerikan Kanbilim Derneği. Ç: O.

1 Yorum

  1. 0 kan grubu ata kandır. 7 milyon yıl insan 0 kan grubu olarak yaşamış. Son 200 bin yılda; tahıl ve bakliyat yemeye, süt ve süt ürünleri yemeye başlayınca sırasıyla; A, B ve AB kan grupları evrimini yaşamış. Tamamen baslenme biçimlerindeki değişikliklere bağlı olarak. Bu yüzden kan griplarına göre beslenirsek, bağışıklık sistemimizi dahü iyi korur ve geleştiririz..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz