Kargalar Özel Aletlere Daha Çok Özen Gösteriyor

0
485
Büktüğü aletiyle bir Yeni Kaledonya kargası. Fotoğraf: James St Clair

St Andrews Üniversitesi ve Max Planck Enstitüsü Hayvan Davranışları Bölümünde çalışan bilim insanlarının yeni çalışmasına göre Yeni Kaledonya kargaları, tıpkı insanlar gibi en değerli aletlerini kullanırken daha fazla özen gösteriyor. Araştırma ayrıca kargaların, daha karmaşık ve verimli yiyecek arama aletlerini gelecekte kullanmak üzere daha basit aletlere göre daha sık sakladığını da gösteriyor.

Yeni Kaledonya kargaları, ağaç deliklerinden ve diğer gizlenme yerlerinden av çıkarmak için farklı tip aletler kullanmalarıyla biliniyor. Yiyecek aradıkları sırada aletlerini gagalarında sıkıca tutsalar da, bir şey yedikleri zaman aletleri yere koymaları gerekiyor. Kargalar bu sırada aletleri kazara düşürerek veya diğer kargaların çalması sebebiyle kaybetme tehlikesi yaşıyor.

St Andrews Üniversitesi Biyoloji Fakültesinde çalışan araştırmacıların yürüttüğü önceki çalışmalarda, kargaların ihtiyaç duymadıkları zamanlarda iki ’emniyet’ stratejisinden birini kullanarak aletlerini güvende tuttukları gösterilmiş. Buna göre kargalar aletleri ya ayaklarıyla güvenli şekilde kavrıyor, ya da geçici olarak yakındaki bir deliğe veya bir ağaç kabuğunun ardına yerleştiriyorlarmış. Peki kargalar özel önem taşıyan aletleri kullanırken de daha dikkatli mi?

Max Planck Enstitüsü Hayvan Davranışları Bölümünde çalışan baş yazar Barbara Klump, “Pek çoğumuz yeni bir telefon aldığımızda kaygılanır ve telefonun çizilmesinden, düşmesinden ya da kaybolmasından korkarız. Fakat ekranı çatlamış eski bir telefonu oldukça umursamaz bir şekilde kullanabiliriz.”

Araştırmacılar, Yeni Kaledonya kargalarının bulması ve yapması zor aletlere daha basit aletlere kıyasla daha çok özen gösterdiğini keşfetmiş. Çalışma iki gün önce eLife bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Kaynak: Max Planck Enstitüsü. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here