Karınca İstilasıyla Nasıl Mücadele Edilir?

0
339
Fotoğraf: Lorenz Lippert/Unsplash

Nihayet havanın kış mı yoksa bahar mı olduğuna karar veremediği tuhaf geçiş döneminden uzaklaştık. Artık sıcak günler geldiğine göre, yaz meyvelerini dört gözle bekleyebiliriz… Bir de karınca hücumunu.

Bu küçük böcekler, yiyecek kırıntılarını kapmak ve binanızdaki boş alanlara göç etmek için pusuda bekliyor. Neyse ki, evinizi ele geçirmelerini önlemek üzere yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Karıncalar bu sene ne kadar kötü olacak?

Bu durum yaşadığınız yere bağlı.

ABD Ulusal Zararlı Yönetim Birliğinde (NPMA) eğitim müdürü olan böcekbilimci Michael Bentley, “Bazı yıllar ülkenin büyük bir bölümünde çok karıncalı ve böcekli geçer” diyor.

ABD’deki zararlı yönetimi endüstrisinin ticari birliği olan NPMA, her yıl bir böcek barometresi yayımlıyor ve farklı bölgeler için haşere tahminleri sunuyor. Bazı bölgelerde, Bentley’in deyimiyle “yüksek karınca baskıları” görülüyor.

Bu tahminler, sıcaklık ve nem tahminlerine dayanıyor. “Böceklerin büyük bir kısmı çok kurak koşulları sevmez” diyor Bentley. Sıcak havayı tercih ediyorlar ve çoğu zaman kışı sorunsuz atlatabiliyorlar. Bu yüzden ilkbaharda çok yağmur varsa ve dışarısı ısınmaya başlıyorsa, doğa yaşadığınız yerdeki her şeyin karınca gibi ortaya çıkması için zemin hazırlıyor olabilir.

Hangi karıncalar zararlıdır?

Bilim insanları, dünya çapında bilinen binlerce karınca türü belirlemiş. Bunların sadece birkaç tanesi insanları rahatsız ediyor. Çoğu ağaçlarda veya doğada yaşıyor. Burada açtıkları tüneller ve beslenme alışkanlıkları toprağa besin ekliyor. Dolayısıyla termit gibi diğer canlıları kontrol altında tutuyor, tohumları dağıtıyor, ölü ve çürüyen döküntüleri yerden temizliyorlar.

“Yüzdelik olarak çok az bir kısmı zararlı olarak görülür. Fakat bunları kontrol etmek inanılmaz derecede zordur” diyor Bentley. “Haklı olarak, haşere listesinde her yıl ilk sıraya yerleşirler.”

Peki karıncaları böylesine iyi işgalciler haline getiren şey ne? Evinize kolaylıkla girecek kadar ufaklar, on binlerden yüz binlere varan sayılarda koloniler halinde yaşıyorlar ve hızla ürüyorlar. Bu sayede kolay girip, zor çıkıyorlar.

Bu böcekler bir kez yerleştiği zaman evinizi etkilemeye başlıyor. Isıran karıncalara ek olarak (ki çok belli ve acılı sebepler yüzünden can sıkıcılar), diğer türler farklı türlerde zarara sebep olabiliyor. Marangoz karıncalar gibi bazı türler ahşap bir evin altını oyabilirken, diğerleri elektrik ünitelerinin etrafına üşüşüp bunlara müdahale edebiliyor.

Karıncaları nasıl uzak tutarız?

Bu yüzden genel olarak, karıncaların evden uzak durmasını tercih ederdiniz. Peki bu konuda ne yapabilirsiniz?

“Maalesef evlerimiz karıncalar için çok cazibeli” diyor Bentley. “Koloninin yaşamak için ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlıyorlar.” Eviniz harika bir besin, su ve sığınak kaynağı. Karıncaları dışarıda tutmak için, rahatlık sağlayan bu şeyleri her seferinde ortadan kaldırmanız gerekiyor.

İlk olarak yiyecekler… “Karıncalar tatlı şeyleri özellikle sever” diyor Bentley. Şekerli olanlar başta olmak üzere, yiyeceklere erişmelerini önleyin. Bentley, döküntüleri hemen temizlemeyi ve artıkların gece dışarıda bırakılmamasını, yiyeceklerin ağzı kapatılabilen hava geçirmez kaplarda saklanmasını öneriyor. Çöpleriniz bile böcekleri çekebilir, bu yüzden çöpü mümkün olduğu kadar sık boşaltın ve dışarıdaki çöpünüzü ağzı kapalı bir kutuda, kapı ve pencerelerden çok uzakta depolayın.

İkincisi ise karıncaların bel bağladığı su kaynaklarından kurtulmanız gerekiyor. Bu durum, sızdıran boruları hemen tamir etmek, evin içerisinde duran suları ortadan kaldırmak ve sulama sisteminizin aşırı yüklenmediğinden emin olmak anlamına geliyor.

Son olarak, karıncaların olası bir sığınağı bulunmadığından emin olun. Dolap ve duvarlardaki boşluklar, onlara hoş birer ev sağlar. Dolayısıyla, komşu karıncaların eve taşınması için açık bir davet haline gelmeden önce eve bir göz atın ve çatlakları belirleyip kapatın. Davetlerden bahsetmişken; Bentley bahçenizdeki ağaç dallarını ve fazla büyümüş bitkileri keserek bunların evinize değmesini önlemeyi öneriyor. Pencere eşiğine sürtünen başıboş bir dal göze hoş görünebilir fakat karıncalar ile diğer haşerelerin evinize girmesi için de bir köprü vazifesi görebilir.

Karıncalar çoktan geldi, onlardan nasıl kurtulurum?

Zararlı yönetimi endüstrisini temsil eden bir organizasyonda çalışan Bentley, bu noktada karınca sorunları yaşayan insanları uzmanlardan destek almaya teşvik ediyor. Farklı türler için farklı uygulamalar gerekebilir. Bentley, bir uzmanın karınca türünü (ve doğru ortadan kaldırma yöntemini) tahmin yürütmeden belirlemesinin daha muhtemel olduğunu söylüyor.

Kendiniz bir şeyler yapmayı tercih ediyorsanız, “karıncalarınızı” internet üzerinden belirlemeyi deneyebilirsiniz. ABD Çevre Bakanlığı ve Oregon Eyalet Üniversitesinin ortak projesi olan ABD Ulusal Haşere Bilgi Merkezi (NPIC), farklı karınca türleri hakkında bilgi toplamış.

Bu kaynaklar, o türü evinizden çıkarmanın en iyi yolunu bulmanıza da yardımcı olacaktır. Eğer zararlıları kendiniz kontrol etmek istiyorsanız, NPIC’in haşere tavsiyesine uyun. Kurumun internet sitesinde şöyle belirtiliyor: “Böcek ilaçları kullanmaya karar verirseniz, ilk önce zehirlilik seviyesi düşük bir ürün kullanmayı deneyin. Etiketteki tüm talimatları her zaman dikkatli şekilde okuyup takip edin.”

Bununla beraber, karıncalardan kurtulmak ciddi anlamda zor olabilir. Bentley gibi NPIC de, az önce bahsettiğimiz önleyici tedbirleri uygulamanızı tavsiye ediyor. Bu sayede karıncaları daha en başından uzak tutmuş olursunuz.

 

 

 

 

Yazar: Mary Beth Griggs/Popular Science. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here