Kayıp Eşyaları Bulan Robot

0
Fotoğraf: MIT

Kapıdan çıkıp işe veya okula gitmek üzeresiniz fakat anahtarlarınızın kayıp olduğunu fark ettiniz. Şimdi evdeki eşyaların altını üstüne getirip anahtar aramanız gerekiyor. O dağınıklığın içinde etrafı hızlıca inceliyor ve anahtarların hangi eşya yığınında saklandığını bulmayı diliyorsunuz.

Şimdiyse Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) çalışan araştırmacılar, tam da bunu yapabilecek robotik bir sistem geliştirmişler. RFusion isimli bu sistem, kıskacına bir kamera ve radyo frekans (RF) anteni eklenmiş robotik bir kol. Antenden gelen sinyalleri kameradan gelen görsel girdiyle kaynaştırarak, bir nesneyi bulup çıkarıyor; üstelik bu nesne, bir eşya yığınının altında gömülü olsa ve hiç görünmüyor olsa bile…

Araştırmacıların geliştirdiği RFusion prototipi, bir eşyaya yapıştırılıp anten ile gönderilen sinyalleri yansıtan ucuz ve pilsiz etiketler olan RFID etiketlerine dayanıyor. RF sinyalleri çoğu yüzeyden geçebildiği için (anahtarların üzerinde duruyor olabilecek kirli bir çamaşır yığını gibi), RFusion bir eşya yığınının içerisindeki etiketli nesnenin yerini bulabiliyor.

Robotik kol, makine öğrenimi kullanarak nesnenin tam konumuna otomatik şekilde yaklaşıyor, üzerindeki eşyaları kaldırıyor, nesneyi tutuyor ve doğru şeyi aldığını teyit ediyor. Kamera, anten, robotik kol ve yapay zeka tamamen bütünleşik halde olduğundan, RFusion özel bir kurulum gerekmeden her ortamda çalışabiliyor.

RFusion yapılan deneylerde, eşya yığınının altında tamamen gizlenmiş halde duran cisimleri yüzde 96’lık bir başarı oranıyla almış.

 

 

 

 

Yazar: Adam Zewe/Massachusetts Teknoloji Enstitüsü. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz