Kendi Ortaçağ Silahınızı Yapın

0
Genç adam ve mancınığı William Gurstelle dev ortaçağ kuşatma silahının kendi versiyonu ile nişan alıyor.
Genç adam ve mancınığı William Gurstelle dev ortaçağ kuşatma silahının kendi versiyonu ile nişan alıyor.
Genç adam ve mancınığı
William Gurstelle dev ortaçağ kuşatma silahının kendi versiyonu ile nişan alıyor

14. yüzyılın sonlarına doğru, İngiltere kralı birinci Edward ordularını İskoç asilerle savaşmak için kuzeye sürdü. Nihayetinde düşmanlarını orta İskoçya’daki Stirling Kalesi’nde köşeye kıstırdı. Kale duvarlarının dışında İngiliz mühendisler büyük mancınıklardan bir tabur oluşturdu. Bu mancınıklar gülleleri fırlatmak için yerçekimini kullanıyordu. Gücünü ise bir manivelaya bağlı taş veya kumla dolu bir kutunun karşı ağırlığından alıyordu.  Manivelanın diğer ucu da silahı, büyükçe bir kayayı taşıyan sapana bağlıydı. Karşı ağırlığın bir makara sistemi ile havaya kaldırılıp düşmesi sağlanınca manivela kayayı tam isabetle fırlatıyordu.

Edward’ın bu güçlü mancınıklarının isimleri bile vardı, Forester ve Vicar gibi. En büyüğü en son ateşleniyordu. Savaş kurdu olarak da bilinen Ludgar, 140 kilogramlık gülleleri fırlatabiliyordu. Ludgar’ın kurulumu tamamlandığında ki bu kuşatma başladıktan 4 ay sonraydı, İskoçlar da teslim olmaya hazırdı. Ama Edward yeni silahını denemek istiyordu. Bu ölümcül oyuncağa harcadığı zaman ve enerjiyi heba etmek istemeyen Edward İskoçlara kaleye geri dönmelerini emretti ve kuşatmayı sürdürdü. 14. yy. tarihçisi Peter Langtoft’a göre ilk fırlatışında Ludgar 3,5 metre kalınlığındaki bir kale duvarını komple indirdi. Edward sonunda teslim olmalarına izin verdiğinde kalenin 120 savunucusundan sadece 50’si enkazdan sürünerek çıkabilmişti. “Ludgar’dan ilham alarak ben de kendi mancınığımı yapmaya karar verdim. Bu minyatür versiyon için sağlam bir ahşap temel üzerine plastik borulardan bir iskelet yaptım. Karşı ağırlık olarak 2,5 kiloluk bir çift halter ağırlığı kullandım. Ahşap bir çubuk hem ağırlıkları yerinde tutuyor, hem de tetik olarak iş görüyor: çubuğu çektiğim zaman ağırlıklar raylardan aşağı kayıyor ve fırlatma kolunu mancınığın bir tarafından diğerine savuruyor.” diyor William Gurstelle.
“Bir gülle (golf topu veya su dolu bir balonu) fırlatmak için silahıma bir ip bağlıyorum, diğer ucunu da ilmik yapıp mancınığın koluna geçiriyorum. Kol fırladığında güllemi yükseğe ve uzağa, hayali bir kaleye doğru savuruyor.”

Mancınık Modeli Nasıl Yapılır

Gurstelle şöyle anlatıyor: “Karşı ağırlıktan güç alan bu mancınık oldukça basit bir makine. Ben kendiminkini PVC boruları bir ahşap temele vidalayarak yaptım. PVC pek güçlü bir materyal değil ama ağırlıkları abartmazsanız iş görür. Kendinizinkini yaparken aşağıdaki şema ve talimatları izleyin.”.

UYARI: Borunun kırılma ihtimaline karşı mutlaka gözlük takın ve bütün vücudunuzu düşen ağırlıklar ile fırlatma kolundan uzak tutun.

 Mancınık Montaj Şeması Savaş Kurdu Ludgar’ın kendi versiyonunuzu yaparken bu malzeme listesi ile montaj şemasını kullanın.

Mancınık Montaj Şeması
Savaş Kurdu Ludgar’ın kendi versiyonunuzu yaparken bu malzeme listesi ile montaj şemasını kullanın.

TALİMATLAR:

İlk olarak 3 cm’lik PVC istavrozları aynı ölçüdeki dikey borular üzerinde kolayca kayacak şekle uyarlayın. Ayrıca 3 cm’lik TE parçasını da düşen kol üzerinde serbestçe dönebilecek şekilde takın. Bunu yaparken zımpara tamburlu Dremel gibi dönel bir aparat kullanın, elektrikli zımpara ile istavroz ve T’lerin içinden yeteri kadar PVC’yi kazıyın ki borular kolayca kaysın. PVC zımparalamak zor bir iş değildir ama dağınıklık yaratır, bu yüzden çalışırken maske takın.

Bütün PVC boru parçalarını kesip istavrozları kayar vaziyete getirdikten sonra boru flanşlarını kontrplak zemine vida veya cıvata ile sağlamca tutturun. Tüm parçaların ve bağlantıların doğru şekilde bağlandığına emin olun. Hepsinin mükemmel bir şekilde hizalandığına ve kolayca kaydığına emin olduğunuzda mancınığı montaj şemasındaki gibi PVC primer ve çimentosunu kullanarak kalıcı olarak birleştirin.

Sonra, ahşap atış sırığını yapın ve zemine sunta vidası ile tutturun. Bu sırık düştüğünde fırlatma kolunu çevirmeye yarayacak. Sırığın en iyi pozisyonunu bulmak için denemeler yapın.

Mancınığınızla en uzağa ulaşabilmek için güllenizi bir iple bağlayın. Bu manivela kolunun uzunluğunu arttırır ve size daha çok fırlatma gücü verir. Ortaçağ modellerinde ipi fırlatma koluna sabitliyorlardı ama bunu çalıştırmak biraz zor, o yüzden ipi gülleye bağlamak daha iyi. Mermi olarak golf topu, küçük su balonları veya kendi seçtiğiniz bir şeyi kullanabilirsiniz.

Makinenizin gücünü görmek için ağırlıkları kaldırın ve altına bir çubuk sıkıştırın. Çubuğa ip bağlayın. Ateş etmek için de ipi çekin.


Çeviren : Melike Ziylan

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz