Kesinleşti: NASA’nın Yeni Ağır Yük Roketi 2019’a Kadar Fırlatılmayacak

0

Çok şaşırtıcı bir haber olmayabilir fakat NASA süper güçlü roketinin ilk uçuşunu ertelediğini açıkladı. İnsanlığı Dünya’nın yörüngesinin ötesine, Ay’a ve Mars’a götürmek için tasarlanan Uzay Fırlatma Sisteminin (Space Launch System-SLS) 2018’in sonlarında fırlatılması planlanıyordu. Ancak tarih 2019 olarak değişti.

ABD Sayıştayı yayınladığı yeni bir rapor ile NASA’nın 2018 hedefini muhtemelen yerine getiremeyeceğini bildirdi ve NASA da bu bilgiyi onayladı. NASA’nın insanlı keşif programının başındaki Bill Gerstenmaier gecikmenin muhtemel sebeplerinden biri olarak Şubat ayındaki kasırgada New Orleans’daki Michoud Montaj Tesisinin hasar görmesini gösterdi. Bu program ilk başladığında SLS’in 2017’de fırlatılması bekleniyordu.

Roketin ilk insan yolcularını uzaya ne zaman taşıyacağı hala kesin değil, fakat NASA 2019’daki ilk uçuşta mürettebat göndermenin yollarını arıyor.

Bu arada, SpaceX de kendi ağır yük kapasiteli roketi Falcon Heavy ile 2018 yılında ay yörüngesine özel bir görev düzenlemeyi planlıyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse özel bir şirket NASA’yı gerçekten uzayın derinliklerine gömmüş olacak, hem de daha ucuza. Yine de roketlerle ilgili emin olabileceğimiz tek şey yaşanan gecikmeler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz