Kılıç Dişli Kaplanın Gizemli Aile Yaşamı

0
Oyun oynayan kılıç dişli kaplan yavrularını gösteren bir canlandırma. Danielle Dufault/Ontario Kraliyet Müzesi

Yapılan yeni araştırma, tehditkâr kılıç dişli yırtıcı Smilodon fatalis‘in genç yavrularının bağımsız savaşçılardan ziyade ana kuzuları olduğunu gösteriyor.

Ontario Kraliyet Müzesi (ROM) ve Toronto Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların Perşembe günü iScience bülteninde yayımlanan yeni çalışması, kalıntıları günümüzdeki Ekvador’da keşfedilen kılıç dişli kedilere ait bir aile grubunu belgeliyor. 1960’ların başlarında ROM için toplanan fosiller üzerinde çalışan bilim insanları, bu süper boyutlu Buz Devri kedilerinin oldukça hızlı büyürken, diğer bazı büyük kedilere kıyasla kendi yollarını çizmeden önce anneleriyle daha uzun süre kaldıklarını da gösteriyorlar.

Toronto Üniversitesi Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji bölümünde doktora araştırmasını tamamlarken çalışmaya önderlik eden Ashley Reynolds, şöyle aktarıyor: “Bu çalışma, daha önce yayımlanmayan fosillerin basit bir tarifi biçiminde başlamıştı. Fakat üzerinde çalıştığımız iki alt çene kemiğinin, Smilodon fatalis popülasyonunun sadece yüzde beş civarında bulunan bir diş tipini paylaştığını fark ettiğimizde; bu çalışmanın çok daha ilginç hale gelmek üzere olduğunu anlamıştık.”

Bu yeni keşiften cesaret alan araştırmacılar daha derinlemesine inceleme yapmış ve muhtemelen, birbiriyle akraba olan üç bireye; bir yetişkin ve iki “ergen” kediye bakıyor olduklarını keşfetmişler. Dahası; genç kedilerin öldükleri sırada en az iki yaşında olduğunu belirlemeyi başarmışlar. Kaplanlar gibi yaşayan bazı büyük kediler, bu yaşta çoktan bağımsız oluyor.

Ontario Kraliyet Müzesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz