Kimyayı, Daha Önce Hiç Keşfetmediğiniz Bir Yolla, Minecraft Evreninde Keşfedin

0

Oyuncularının istediği her şeyi yapabilmelerine olanak sağlayan Minecraft, tarihin en çok satan oyunu olma unvanını elinde tutuyor. Yetişkinler arasında oldukça popüler olan oyunda, çalışan bir bilgisayar donanımından tutun da Danimarka’nın tüm haritasına kadar her şeyi yaratabiliyorsunuz. Ancak Minecraft sadece yetişkinler için tasarlanan bir oyun değil ve çocuklar için de ideal bir oyun olma özelliğini taşıyor. Hatta bazı öğretmenler tarih ve matematik deslerinin içine oyunu yerleştirmiş durumdalar. Birleşik Krallık’ta bulunan University of Hull’daki araştırmacılar da eğitim konusunda boş durmamışlar ve çocukların biyokimyayı daha öğrenmelerini sağlamak için oyunda bir harita yaratmışlar.

MolCraft adı verilen dünyada öğrenciler yaşamın önemli taşı olan değişik proteinler arasında yolculuğa çıkıyor. Öğrenciler, merkezî binadan, değişik protein top-çubuk modellemelerinin üç boyutlu versiyonlarına ışınlanıyor ve proteinlerin moleküler yapılarını, atomlarını ve kimyasal bağlarını keşfediyor. MolCraft’ta proteinlerin etrafında dolaşma şansı ve iç yapılarını keşfetme şansı da yakalayan çocuklar aynı zamanda fonksiyonları hakkında da bilgilendiriliyorlar. Yaratılan dünya, öğrencilerin daha fazla şey öğrenmelerini teşvik etmek için, çeşitli hazine sandıklarıyla donatılmış. Bu sandıklardan öğrencilerin çözebilecekleri ve MolCraft’ta öğrendikleri bilgileri pekiştirebilecekleri küçük bulmacalar çıkmakta. Haritada yer alan başka bir alan ise Birleşik Krallık haritasına ayrılmış. Burada ülkenin kimya bilimindeki buluşları ve köşetaşları öğrencilere sunuluyor.

http://www.popsci.com/new-minecraft-for-chemistry-lets-students-explore-molecules-like-never-before

Oyunun hâlihazırda sahibi olanlar MolCraft’ı araştırmanın gerçekleştirildiği siteden ya da Minecraft içerisinden molcraft.nitrous.it sunucusuna girerek indirebilirler. Motherboard‘un haberine göre araştırmacıların gelecek safhalarda daha gelişmiş ve karmaşık protein yapılarını öğrencilerin ve öğretmenlerin hizmetine sunacağı da gelen bilgiler arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz