Kişilik Önemlidir; Sincaplar İçin Bile

0
Sincapların da kişilikleri var. Fotoğraf: Jaclyn Aliperti

İnsanlar, kişiliğin çok önemli bir şey olduğunu bilir; en azından kendi türümüz için… Fakat bugüne dek bilim insanları, hayvanlara kişilik atfederken daha tereddütlü olmuş. Bu noktada kişilik, zamana yayılan tutarlı davranış şeklinde tarif ediliyor.

Davis – California Üniversitesinde yürütülen bir çalışmada, ABD’nin batısı ve Kanada’nın bazı bölgelerinde yaygın olan altın kaplı yer sincaplarındaki kişilik ilk defa belgeleniyor. Animal Behaviour bülteninde yayımlanan çalışmada, sincapların dört temel özellikte kişilik sergilediği bulunmuş. Bu özellikler ise cesaret, saldırganlık, faaliyet seviyesi ve sosyallik biçiminde tarif ediliyor.

Altın kaplı yer sincabının nesli artık tehdit altında olmasa da bulgular, bir hayvanın kişiliğinin alan kullanımını nasıl etkilediğini anlamanın, doğal hayatın korunması bakımından önem taşıdığını akla getiriyor.

Hayvan kişiliğinin bilim dalı henüz yeni olduğu gibi, hayvan kişiliğinin ekolojik sonuçlarının olduğu da yeni yeni kabul ediliyor. Örneğin daha cesur ve daha saldırgan sincaplar daha fazla yiyecek bulabilir veya daha geniş bir alanı savunabilir. Fakat sergiledikleri tehlikeli davranışlar, onları avlanma veya kazalara karşı da yatkın hale getirebilir.

 

 

 

 

Yazar: Kat Kerlin/Davis – California Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz