Kızamık ve Anlamanın Gücü

0

Çoğu insan gibi ben de “kızamığın yok edilişi” yalanına şahit oldum. Fakat 1 Ocak’tan beri 176 tane kızamık vakası elimize ulaştı.

15 yıl önce Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Center for Disease Control, CDC)  tarafından ABD’de yok edildiği açıklandı. Fakat şu anda hastalığı kapma riskimiz 10 yıl öncekinden daha fazla. Bu üzücü bir durum. Bunu ileriye taşımalıyız, geriye değil. Fakat şu anda olduğumuzdan daha üzücü bir durumda olabilirdik.

İletişim bilimlerinde çalışan diğer dostlarım gibi ne yazık ki yardım edemiyorum, sadece aşı yardımı ile bu hastalığı kapmanızı engelliyorum. Bir yanda itibarını kaybetmiş doktorlar ve aşı karşıtları var ve sadece nerede duracaklarına karar veremeyip işleri kötüleştiren politikacılar.

Diğer yanda ise “bilim” var. Aşılar hakkındaki araştırmalar üst üste geldi ve sonuçlar sürekli olarak aşıların güvenli olduğunu gösterdi. CDC’nin 20 yılda yaklaşık olarak 732 bin kişinin hayatını kurtardığı tahmin ediliyor. Ayrıca bu süreç dahilin aşı karşıtlarının söylediği gibi, aşı sonucu oluşan otizme dair bir kayıt bulunmuyor. Hatta dünyadaki en büyük otizm araştırma organizasyonu olan Autism Speaks bile aşıyı destekliyor.

Peki bu uyumsuzluk neden? Klişeleşmiş bir söz ama, bence, anlamadığımız şeyden korkuyoruz. Biraz fikri sahibi olasak, korku koşarak uzaklaşacak. Ayrıca, anlamak eğlenceli bir olay. Yani demek istediğim, entellektüellik seviyeniz başka nasıl yükselerek arkadaşlarınızınkini geçecek? Onuncu, Nasıl Çalışır? konumuza da bu ruh ile hazırlandık. Bunun içerisine dünyanın en havalı ve önemli malzemelerini ekledik; kanser tedavileri, görsel gerçeklik, kara delikler bunlardan bazıları. Fakat aşı konusu bunların dışarısında kaldı. Çünkü aşı hakkında birçok bilgi bulunuyor ve sizlerin bunları araştırcak kadar meraklı olduğunuzu düşünüyoruz.

“Nasıl Çalışır” konusunun detaylarına dergimizin Nisan sayısından ulaşabilirsiniz.

Cliff Ransom

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz